Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinki aikoo kokeilla kolmen vuoden nastarengaskieltoa – tätä katua se ainakin koskisi

7:47Kitkat vai nastat? Näin valitset oikean talvirenkaanNastat vai kitkat? Katso vastaus videolta!
Julkaistu 23.01.2022 10:57

Ville Järveläinen

Helsingin kaupunkiympäristölautakunta käsittelee tiistaina nastarengaskiellon asettamista Lönnrotinkadulle.

Helsingin kaupunki haluaa kokeilla nastarenkaat kieltävää liikennemerkkiä Lönnrotinkadulla vuosina 2022–2025. Kielto koskisi Mannerheimintien ja Hietalahdenkadun välistä osuutta noin 900 metrin matkalta, mutta sillä ei olisi vaikutusta tontilleajoon, vaan ainoastaan läpiajoon.

Kaupunki kertoo tiedotteessaan, että kokeilun tavoitteena on selvittää nastarengaskiellon vaikuttavuutta kitkarenkaiden yleistymiseen ja ilmanlaatuun sekä meluun, mutta myös arvioida kiellon seurauksia, noudattamista ja tarkoituksenmukaisuutta.

Selvitysten perusteella keskimäärin 40−50 prosenttia katupölystä on peräisin tien päällysteestä, jota pääosin nastarenkaat irrottavat. Hiukkaspitoisuuksia voidaan pienentää vähentämällä nastarenkaiden osuutta käytettävistä talvirenkaista.

Lue myös: Jos on aina ajanut vain nastarenkailla, mitä pitää huomioida, kun alla onkin kitkat? Tällaiselle tielle ammattimies ei lähtisi kitkoilla ollenkaan

Nykyisin nastarenkaiden käyttöosuus Helsingissä on noin 70 prosenttia. Helsingin ilmansuojelusuunnitelmassa asetettu tavoite on vähentää nastarenkaiden osuus 30 prosenttiin ja lisätä kitkarenkaiden osuus 70 prosenttiin talvikauteen 2030−2031 mennessä.

Nastarenkaiden käyttökiellon mahdollistaa uusi tieliikennelaki

Toisin kuin esimerkiksi Norjassa, ei Suomessa laki mahdollista kunnille erillisten nastarengasmaksujen perimistä. Sen sijaan uusi tieliikennelaki mahdollistaa nastarenkaiden käyttökiellot katupölyn kannalta ongelmallisilla katuosuuksilla.

Kaupunki kertoo tiedotteessaan, että Tukholmasta saatujen kokemusten perusteella katukohtaisesti asetettujen nastarengaskieltojen oletetaan vaikuttavan yleisesti nastarenkaiden vähenemiseen, jolloin myönteiset ilmanlaatuvaikutukset heijastuvat koko katuverkolle.

– Kitkarenkaiden käytön ei ole todettu lisäävän onnettomuuksia kaupungeissa, joissa kitkarenkaita on valtaosa talvirenkaista. Toisaalta tutkimusten perusteella on selvää, että nastarenkaan pito-ominaisuudet ovat parempia jääkeleillä, ja kitkarenkaiden pito-ominaisuudet parempia lumipinnalla. Helsingissä vaikeat jääkelit ovat kuitenkin huomattavasti muuta maata harvinaisempia, ja tiepinnan jäätymistä ehkäisee suolaukseen perustuva liukkaudentorjunta. Rengastyyppiä enemmän turvallisuuteen vaikuttaa ajotapa, tiedotteessa kerrotaan.

Lue myös: Jos Helsingin kitkarengastavoite toteutuisi, olisi sillä suorastaan radikaali vaikutus: "Vastaava saavutettaisiin puolittamalla liikennemäärä"

Lähde: Helsingin kaupunki

Lisää aiheesta:

Helsingin kaupunki paljasti, kuinka "hyvin" kohuttu nastarengaskielto puriHelsingin kaupunki ei luovuta – listasi tukun syitä, miksi nastarenkaat joutaisivat romukoppaanHelsinki ottaa käyttöön uuden liikennemerkin ensimmäisenä SuomessaPitäisikö kitkakuskien peräti kiittää nastarenkailla ajavia? – "Jos kaikilla olisi allaan kitkat..."Jos Helsingin kitkarengastavoite toteutuisi, olisi sillä suorastaan radikaali vaikutus: "Vastaava saavutettaisiin puolittamalla liikennemäärä"Helsinki harkitsee nastarengaskiellon käyttöönottoa – Yle: Näissä paikoissa kielto voisi olla perusteltu
RenkaatPäästötLiikenneturvallisuusHelsinkiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Renkaat
  • 11.11.19:28
    Autot

    Tällaista on härdelli rengasliikkeissä nyt: "Heti kun Pekka Pouta lupailee pakkasia, niin lävähtää puhelimet soimaan"

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 21.10.12:41
    Autot

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • 19.10.11:44
    Renkaanvaihto

    "Suuri turvallisuusriski" – autoilija, ethän säästä tässä asiassa?