Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Heidi Hautala Tarja Cronbergin vierailuista Venäjällä: "Paha virhearvio"

3:52Heidi Hautala: Cronberg teki pahan virhearvionKatso videolta Heidin Hautalan kommentit Tarja Cronbergin Venäjän seminaarimatkoistaMTV/AOP
Julkaistu 10.05.2024 11:36
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Europarlamentaarikko Heidi Hautalan (Vihr.) mukaan Tarja Cronberg teki pahan virhearvion ajatellessaan, että tutkijayhteisö olisi Venäjän informaatiovaikuttamisen ulkopuolella. 

Entisen työministerin ja vihreiden puheenjohtajan Tarja Cronbergin vierailut Venäjällä tulivat ilmi Iltalehden julkaistua niistä uutisen maanantaina. Cronberg on vieraillut Ukrainan sodan aikana Venäjällä seminaareissa, jotka on liitetty Kremlin vaikuttamisoperaatioon.

Huomenta Suomessa vieraillut Heidi Hautala muistuttaa, että Venäjä pyrkii vaikuttamaan kaikille eri rintamilla, joista sota on vain yksi. 

– Venäjä yrittää edistää omaa maailmankuvaansa, jossa hyökkäys Ukrainaan on ikään kuin heille hyväksytty asia, Hautala sanoo. 

Kysymykseen siitä, pitäisikö Venäjän vierailujen suhteen olla nollatoleranssi, Hautala vastaa kehottamalla pohtimaan tapahtuman vierailijajoukkoa. 

– Kysyisin itse testikysymyksen: Onko tapahtumaan kutsuttu yhtäkään Putiniin avoimen kriittisesti suhtautuvaa vierasta?

Hautala pitää todennäköisenä, että Putin-kriitikkoja yleisöstä tuskin löytyisi. 

– Tämä jo kertoo siitä, että se on Kremlin informaatiovaikuttamista, Hautala sanoo. 

Hautala muistuttaa myös, että siitä, kun Tarja Cronberg on ollut mukana vihreiden toiminnassa ja puolueen puheenjohtajana, on aikaa noin 15 vuotta. 

Lue myös: IL: Entinen ministeri Tarja Cronberg vieraillut Venäjän propagandaan liitetyissä seminaareissa

Lapin yliopisto irtisanoi emeritusprofessorin sopimuksen – Lassi Heininen kertoo saaneensa tiedon tekstiviestillä

Lisää aiheesta:

Venäjän ulkoasiainvaliokunnan johtaja kommentoi Suomen asemaa "avoimessa sodassa"IL: Vihreiden ex-ministeri Tarja Cronberg vieraillut Venäjän propagandaan liitetyissä seminaareissaMikä odottaa EU:lle uhittelevalle Venäjälle matkustavaa ulkoministeri Haavistoa? – "Tilanne on putoamassa Suomen syliin"MTV-analyysi: Mikä on Lavrovin EU-uhkauksen ydin ja kuinka uskottava se on? – "Venäjä on suurvalta, joka ei tarvitse heikkoja valtioita"Miten Suomi aikoo reagoida Venäjän mielenosoituksiin? Näin ministeri Tuppurainen vastaaMediaa syytetään uhkakuvien luomisesta Venäjä-uutisoinnissa
VenäjäInformaatiovaikuttaminenVihreätHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen14:48
    Vladimir Putin

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset

  • Eilen10:51
    Romania

    Venäjä kiisti loukanneensa Romanian ilmatilaa droonilla – syytti Ukrainaa "provokaatiosta"

  • Eilen06:17
    Ukrainan sota

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • Eilen06:00
    Ilmatilaloukkaus

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • 14.9.22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia