Hjallis ”Hjallis” Harkimo uskoo olevansa ainoa nuorille tuttu poliitikko. Hän tavoittelee heitä muun muassa Youtubessa.
Harry Harkimo jättää toritapaamiset varsinaisille puolueille. Hän sanoo käyneensä useissa korkeakouluissa puhumassa nuorille yrittäjyydestä ja perustamastaan poliittisesta liikkeestä Liike Nytistä, jonka tavoitteena on mullistaa suomalainen tapa tehdä politiikkaa.
– Olen varmaan ainoa poliitikko, joka puhuu nuorten kanssa ja jonka nuoret edes tuntevat, hän sanoo.
Youtube-kanavansa katselulukuihin Harkimo on varsin tyytyväinen, ja oppilaitoksissa ”80 prosenttia” yleisöstä nostaa kätensä, kun hän kysyy, kuka on käynyt katsomassa videoita.
"Puolueet nostavat nuoret esiin 2 kuukautta ennen vaaleja"
Harkimo parjaa perinteisiä puolueita siitä, että nuoret nostetaan esiin vain kaksi kuukautta ennen vaaleja, kun kaikki puolueet ”haluavat aktivoida kaikkia, koska ne haluavat äänestäjiä”.
Nuorison on Harkimon mukaan oltava mukana koko ajan, koska nyt tehtävät päätökset vaikuttavat heidän tulevaisuuteensa.
– Ei mulle kannata enää mitään päättää, mä kuolen kohta. Meidän pitää saada nuoret päättämään, se on mun yksi isoimpia missioitani, Harkimo vannoo.
Valta pieniltä klikeiltä kansalle
Harkimo on ottanut kantaa niin työmarkkinajärjestöjen valtaan kuin mielestään liialliseen sääntelyyn. Kaikista eniten hän haluaa kuitenkin myllätä koko suomalaisen päätöksenteon rakennetta.
