Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallintolähde: Saudi-Arabia isännöi huippukokouksen Trumpin Gaza-suunnitelmasta

0:34Hamas vapautti israelilaispanttivankeja – perhe ylistää TrumpiaHelmikuun alussa Hamas vapautti israelilaispanttivankeja – perhe ylistää Trumpia
Julkaistu 14.02.2025 10:03(Päivitetty 14.02.2025 15:15)

MTV UUTISET – STT – AFP

Saudi-Arabia aikoo isännöidä neljän arabimaan johtajia huippukokouksessa.

Kokouksissa käsitellään Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ehdotusta palestiinalaisten pakkosiirtämisestä pois Gazasta. Asiasta kertoo Saudi-Arabian hallintoa lähellä oleva lähde.

Lähteen mukaan huippukokoukseen osallistuisivat Egyptin, Jordanian, Qatarin ja Arabiemiraattien johtajat. Kokous järjestettäisiin ennen 27. helmikuuta Kairossa pidettävää Arabiliiton kokousta samasta aiheesta.

Toisen nimettömänä pysyttelevän lähteen mukaan myös palestiinalaishallinnon presidentti Mahmud Abbas olisi osallistumassa huippukokoukseen.

Trump on ehdottanut palestiinalaisten siirtoa pois Gazan raivaamisen ja jälleenrakennuksen ajaksi. 

Yksi osa Trumpin suunnitelmaa olisi se, etteivät Gazasta Egyptiin ja Jordaniaan siirretyt palestiinalaiset saisi mahdollisesti enää palata takaisin Gazaan.

Väestön pakkosiirto olisi sotarikos, ja arabimaat Yhdysvaltain liittolaisia Egyptiä ja Jordaniaa myöten ovat vastustaneet sitä jyrkästi. Jordaniassa asuu jo ennestään yli kaksi miljoonaa palestiinalaispakolaista.

Egypti on tehnyt oman ehdotuksensa Gazan jälleenrakentamisesta. Sen mukaan palestiinalaiset voisivat jäädä Gazaan jälleenrakentamisen ajaksi.

Punainen Risti huolissaan panttivangeista

Kansainvälinen Punainen Risti (ICRC) on hyvin huolissaan Gazassa pidettävien panttivankien terveydestä. Järjestön mukaan sen edustajien olisi päästävä nopeasti tapaamaan panttivankeja.

– Uusimmat vapautukset vahvistivat sitä, että ICRC:n olisi päästävä panttivankien luokse. Olemme edelleen hyvin huolissamme panttivankien olosuhteista, järjestön lausunnossa sanottiin.

Äärijärjestö Hamas on panttivankeja vapauttaessaan muun muassa pakottanut heidät puhumaan ja esitellyt heitä ihmisjoukoille ennen kuin on luovuttanut panttivangit Punaisen Ristin edustajille. 

ICRC vetosi perjantaina Hamasiin, jotta panttivankien tuleva luovuttaminen vietäisiin läpi arvokkaammalla tavalla.

Kuudes vankienvaihto lauantaina

Hamasin sotilaallinen siipi vahvisti perjantaina vapauttavansa kolme israelilaista panttivankia lauantaina järjestettävässä vankienvaihdossa. 

Yhden panttivangeista kerrotaan olleen Islamilainen jihad -äärijärjestön hallussa.

Kyse on aseleposopimuksen mukaisesta kuudennesta vankienvaihdosta. Israel on kertonut, että vankienvaihdon epäonnistuminen tai jääminen toteutumatta tarkoittaisi Gazan sodan alkamista uudelleen.

Hamas kertoi aikaisemmin jäädyttävänsä panttivankien vapauttamisen Israelin väitettyjen aseleporikkomusten vuoksi, mutta neuvottelulähteiden mukaan osapuolet ovat sen jälkeen päättäneet jatkaa aseleposopimuksen toteuttamista.

Aselevon ensimmäisen vaiheen on määrä kestää kuusi viikkoa. Toisen vaiheen toteuttamisesta käydään parhaillaan neuvotteluja.

Israelin asevoimien mukaan Gazassa on edelleen yli 70 panttivankia, mutta noin puolet heistä on arvioiden mukaan kuollut. 

Israel laskee myös kuolleet mukaan panttivankeihin siihen asti että heidän ruumiinsa on palautettu Israeliin.

Hamas ja muut palestiinalaiset äärijärjestöt sieppasivat yli 250 panttivankia ja tappoivat yli 1  200 ihmistä hyökätessään Israeliin lokakuun alussa toissa vuonna. Israelin asevoimien hyökkäyksessä Gazaan on sen jälkeen kuollut Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön mukaan yli 48  200 ihmistä.

YK:n mukaan sodan aikana liki 70 prosenttia Gazan rakennuksista on tuhottu.

Juttua päivitetty 14.2.2025 kello 11.51 ja 15.14.

Lisää aiheesta:

Hamas vapauttanut lisää panttivankeja – jäljellä vielä kymmeniä vankeja, joista monen uskotaan kuolleenIsrael jatkamassa aseleponeuvotteluja – "Sopimus ei tarkoita sodan loppua"Mediat: Arabimaat valmistelevat ehdotusta palestiinalaisvaltion perustamiseksi Israel ja Hamas jatkavat tulitaukoa päivälläIsraelin ja Hamasin sodan tapahtumat 29. marraskuuta 2023Tämä tiedetään Hamasin ja Israelin mahdollisesta tulitaukosopimuksesta – MTV seurasi sotaa
Israelin ja Hamasin sotaIsraelHamasUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • Eilen23:14
    Kuolema

    Hamas luovutti jälleen ruumiin Israelille

  • to16:06
    Israel

    Järjestöt vaativat Hollannille asevientikieltoa Israeliin – oikeus oli eri mieltä

  • ti10:47
    Israel

    Kenraali vuoti raa'an raiskausvideon – videoskandaalissa pidätys

  • 2.11.22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • 30.10.18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit