Koronarokotetta joutuu Helsingissä jonottamaan pahimillaan tunteja.
Karmeaa. Karmeaa on.
Näin sanoittaa 86-vuotias Esko koronarokotteen jonotustunnelmansa Helsingin Kallion virastotalolla.
– Eilen kuuntelin televisiosta THL:n johtajaa ja Husin Eeva Ruotsalaista. Kyllä ne osasivat kierrellä. Eivät millään myöntäneet, että ovat tehneet virheen, Esko sanoo MTV Uutiset Livelle.
THL:n johtava asiantuntija Mia Kontio myönsi eilen Ylen haastattelussa, että koronarokotukset aloitettiin osittain myöhässä.
Kontion mukaan korona- ja influenssarokotuksia ei voida järjestää eri aikoihin. Siinä missä koronarokotteita pitäisi pistää syksyllä, olisi influenssarokotteille sopivampi ajankohta vuodenvaihteessa.
– Tässä etsitään sitä kultaista keskitietä, Kontio sanoi Ylelle.
"Jumalauta seisotetaan kylmässä"
Esko on elänyt koronan takia varsin eristyksissä aina vuodesta 2020 lähtien.
– Olen 86-vuotias näkö- kuulo- ja liikuntavammainen. Jumalauta seisotetaan jonossa kylmässä. Onko tässä joku, että halutaan tappaa meidät pois, ettei oltaisi veronmaksajien rahoilla. Törkeää touhua, Esko toteaa.



