Europarlamentaarikko Jussi Halla-aho sanoo jatkavansa näillä näkymin europarlamentissa, vaikka hänet valittaisiin perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Halla-aho sanoi toimittajille Strasbourgissa, että hänen nousunsa ministeriksi voisi olla hankalaa, koska hallituskausi on jo puolivälissä.
Halla-aho kommentoi pyrkimistään puheenjohtajaksi tänään muutamille toimittajille EU-parlamentissa. Tätä ennen hän on kertonut asiasta vain eilen julkaisemassaan videossa.
Kysymykseen siitä, eikö puolueen johtaminen Keski-Euroopasta käsin olisi hankalaa, Halla-aho vastaa muistuttamalla, että näin on ollut ennenkin.
– Se onnistui varsin hyvin. Saimme erittäin huomattavan vaalivoiton vuonna 2011 eduskuntavaaleissa.
Halla-ahon mukaan on olemassa useita argumentteja sitä vastaan, että hän ottaisi itselleen ministerinsalkun.
– Kaikki tietävät, että jos hyppää liikkuvaan junaan ja opettelee ministerinä olemista sellaisella sektorilla, jossa ei ole valmis ja välttämättä kaikkein paras asiantuntija, se on paukkujen hukkaamista.
Hän ei ota kantaa siihen, voisivatko perussuomalaiset ministerit jatkaa paikoillaan kauden loppuun.
– Ministerivalinnat, kuten myös hallitukseen osallistuminen, pitää ratkaista siltä pohjalta, mikä on perussuomalaisten tavoitteiden kannalta tarkoituksenmukaista.
Nato-jäsenyydelle ei edellytyksiä
Halla-aho sanoo, että ajaisi aktiivisesti Suomen eroa eurosta ja koko EU:sta, jos hänet valitaan puheenjohtajaksi.