Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häkämiehen kolumni: Työllisyys, työllisyys ja työllisyys – tämä ratkaisee Suomen kohtalon

Nämä vaalit ovat työllisyysvaalit, sanoo Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies.
Nämä vaalit ovat työllisyysvaalit, sanoo Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies.Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 29.03.2019 11:01

MTV UUTISET

Puolueet pihtaavat häveliäisyyssyistä työllisyyskeinojaan, vaikka nimenomaan työllisyystavoitteen nostolla ratkaistaan Suomen kohtalo. Moni puolue liputtaa 75 prosentin työllisyystavoitteen puolesta, mutta kun katsotaan keinoja, on jo hiljaisempaa, kirjoittaa Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies.

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne lupasi kuuluisan vappusatasen eläkeläisille takuueläkkeen noston nimissä ja sanoo nyt, että sen rahoitus – noin 800 miljoonaa euroa – on kiinni siitä, miten hyvin työllisyydessä onnistutaan.

Yhtä mieltä kaikki puolueet ovat siitä, että ikäihmisten hoiva tarvitsee lisää hoitavia käsiä ja lisää rahoitusta – käytännössä siis korkeampaa työllisyysastetta ja sitä kautta vahvempaa rahoituspohjaa.

Valmiiksi on jo tiedossa valtiovarainministeriön laskelma siitä, että ensi vaalikaudella tarvitaan ikäsidonnaisten menojen kasvun vuoksi kahden miljardin menosopeutukset eli 500 miljoonaa vuodessa.

Kaikki puolueet tuntuvat olevan samaa mieltä, ettei leikkauslistoja tarvita ensi vaalikaudella mikä kääntäen tarkoittaa sitä, että tarvitaan korkeampi työllisyys ja kasvu.

Siksi olen vahvasti sitä mieltä, että nämä vaalit ovat työllisyysvaalit. Puolueet voivat kisailla työllisyysideoillaan. Nyt julkilausutuilla ideoilla tavoitteeseen ei päästä. Siksi rimaa pitää korottaa. Millä keinoilla oikeasti työllisyystavoite saadaan 75 prosenttiin ja miksei sen ylikin?

Vinkit puolueille

Yrittäjät ja omistajat luovat päätöksillään työpaikat. Hulppeiden menolisäysten kattamiseksi uhatut veronkiristykset ovat aivan väärä lääke. Itse asiassa lähes tuhoisa. Jyrkkä ei veronkiristyksille.

Siksi menopuolella pitää olla maltillinen ja oikeastaan menolisäykset ovat perusteltuja vain työllisyysasteen noston näkökulmasta. Ei hulppeille menolisäyksille.

Nuorten syrjäytyminen on vakava yhteiskunnallinen ongelma – myös työmarkkinoiden näkökulmasta. Noin 6000 nuorta jää vuosittain pelkän peruskoulun varaan ja työllisyysennuste on huono.

Siksi koulutien alkuun pitää suunnata resursseja, jotka estävät nuorten koulupudokkuuden ja tukevat perheitä. Pitää muistaa, että syrjäytyneen nuoren yhteiskunnallinen hinta on noin miljoona euroa. Heistä löytyy siis tekijöitä krooniseen työvoimapulaan, mutta vain koulutuksen kautta.

Vastaava määrä – noin 6000 – ulkolaista korkeakoulututkinnon suorittanutta jättää Suomen. Mitä tuhlausta. Meidän on houkuteltava Suomeen entistä enemmän ulkolaisia opiskelijoita ja kun näin käy, myös jäämään Suomeen. Tässäkin iso mahdollisuus.

Työn pitäisi olla aina ensisijaista suhteessa työttömyysturvaan. Verotuksella, päivähoitomaksuilla ja asumistuen muutoksilla voidaan tätä kannustavuutta parantaa. Samaan aikaan pitää työttömyysturvan porrastusta jyrkentää. Ei helppo keino, mutta välttämätön.

Työvoiman liikkumattomuus on suomalainen haaste. Siihen on selityksenä pitkät etäisyydet ja asuntopolitiikka. Liian usein vanhalla paikkakunnalla ei asuntoa saa kaupaksi. Selvää myös on, että kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja rakennetaan liian hitaasti. Kaupunkien kaavoitus on vuosikymmeniä laahannut – siihen pitää saada vauhtia. Työvoiman liikkuvuuteen voi myös kannustaa verokeinoilla.

Tässä haasteeksi ideoita työllisyysasteen nostolle. Ei helppoja keinoja, mutta välttämättömiä kun haluamme turvata hyvinvointiyhteiskunnan palvelujen rahoituksen. Saa haastaa.

Lisää aiheesta:

Matti Vanhasen kolumni: Suomen on uudistuttava, jotta pääsemme muiden Pohjoismaiden vauhtiin – osaavaa työvoimaa tarvitaan lisääPetteri Orpon kolumni: Uusia työpaikkoja ei näy eikä kuulu – tekeekö hallitus mitään?Uuden hallituksen ohjelma on sen pohjaa tärkeämpi, arvioivat EK- ja SAK-pomot – "Vaalipuheissa oli kammottavan suuri aukko SDP:n ja kokoomuksen talous- ja työllisyyslinjauksissa" STTK:n Palola nettikolumnissaan: Hallitus on puolensa valinnutJari Lindströmin nettikolumni: Työllisyyttä edistäviä toimia tehtävä lisääPetteri Orpo nettikolumnissaan: Nyt pitää pystyä työllisyyttä lisääviin päätöksiin
Jyri HäkämiesElinkeinoelämän keskusliittoTyöllisyysEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jyri Häkämies
  • 10.02.202410:27
    MTV Uutisextra

    EK:n Häkämieheltä synkkä arvio lakkojen hinnasta Suomelle: "Lähes miljardin lasku"

  • 12.11.202215:55
    Elinkeinoelämän keskusliitto

    EK:n Häkämies: Valtionomistuksia voitaisiin vähentää neljällä miljardilla eurolla seuraavalla vaalikaudella

  • 30.08.202208:43
    Valtion budjetti

    EK kannattaa ansiotuloverojen keventämistä, SAK vastustaa – nämä ovat järjestöjen toiveet hallitukselle huomenna alkavaan budjettiriiheen

  • 14.04.202220:24
    MTV Uutiset Live

    Kun Jyri Häkämies sanoi "Venäjä, Venäjä, Venäjä", nousi valtava poliittinen myrsky – nyt hän kertoo, mitä ajattelee tylyttäjistään: "Voisi sanoa sarkastisesti…"

  • 04.12.202113:40
    MTV Uutisextra

    EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies MTV:n Uutisextrassa: Hallitus on hidastellut – koronapassi saatava työpaikoille nopeasti