Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haavisto: Suomi on lähettänyt kaksi virkamiestä Kabulin lentoasemalle – tavoitteena evakuoida yhteensä noin 240 henkilöä

0:56Haavisto: Suomi on lähettänyt kaksi virkamiestä Kabulin lentoasemalleHaavisto: Suomi on lähettänyt kaksi virkamiestä Kabulin lentoasemalle.
Julkaistu 18.08.2021 13:31(Päivitetty 18.08.2021 14:06)

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kertoo, että Suomi on lähettänyt kaksi virkamiestä Kabulin lentokentälle edistämään alueella olevien suomalaisten evakuointia. Suomi pyrkii evakuoimaan noin 240 Suomen kansalaista ja lähetystön työntekijää Kabulista.

– Eilen illalla neljä Suomen kansalaista saatiin turvaan eli siinä mielessä luku 22 oli tosiasia. Uutta on nyt se, että Olemme lähettäneet kaksi suomalaista virkamiestä Kabulin lentokentälle ja he ovat saapuneet sinne myöhään eilen illalla, kertoi Haavisto medialle.

Afganistaniin illalla saapuneet virkamiehet ovat ottaneet yhteyttä eurooppalaisiin ja pohjoismaisiin kollegoihinsa.

– Pyritään järjestämään tilanne nyt niin että ihmisten pääsy Kabulin lentokentälle helpottuisi. Siellä on tällä hetkellä myös noin 70 Suomen kansalaista, jotka ovat pyytäneet evakuointiapua. Nämä kansalaiset ovat totta kai meille prioriteetti plus sitten ne 170 muuta, jotka pyrimme järjestämään Suomeen. He ova näitä lähetystöjen työntekijöitä.

Lentokentälle pääsy on vaikeaa

Suurin haaste Afganistanin tilanteessa on tällä hetkellä Haaviston mukaan Kabulin lentokentän tilanne.

– Jos minulla on oikea mielikuva Kabulin tilanteesta, niin Taleban on pystyttänyt omia tiesulkujaan ja tarkastuspisteitään.

Lentokentälle pyrkivät joutuvat kulkemaan näiden tarkastupisteiden kautta.

– Lopuksi sitten amerikkalaisten valvoman tarkastuspisteen kautta. Nyt näiden kahden virkamiehen tehtävänä on myös luoda läheiset suhteet amerikkalaisiin ja tuoda ne listat niistä suomalaisista, jotka Suomi hyväksyy koneeseen.

Koneita on lähtenyt Afganistanista jopa tyhjillään

Haaviston mukaan Afganistanista pois pyrkivien kuljettaminen on ollut haasteellista.

– Siellä on ollut tilanteita, joissa lentokoneet ovat joutuneet lähtemään vain puolilastissa tai jopa tyhjinä sen vuoksi, että lentokoneiden aikaikkunat Kabulin kentällä ovat hyvin lyhyitä.

Haaviston mukaan Suomi tekee myös tiivistä yhteistyötä muiden Pohjoismaiden kanssa kuljetusten järjestämiseksi.

– Viimeksi eilen illalla olin yhteydessä pohjoismaisiin kollegoihin tästä tilanteesta. Jaamme tietoja omista kansalaisistamme ja virkamiehistämme – siitä missä he liikkuvat ja mitä he tekevät.

Tällä hetkellä Suomen ja Afganistanin väliset suhteet ovat jäissä: Suomi on sulkenut oman edustustonsa ja keskeyttänyt kehitysyhteistyön.

– Keskustelut Afganistanin kanssa tapahtuvat tällä hetkellä YK:n puitteissa ja EU:n erityisedustajan kautta.

– Olemme varautuneet siihen, että humanitaarista apua saatetaan Afganistanissa tarjota, Haavisto lisää.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Talebania vastaan osoitettu mieltä, ainakin kaksi kuollut – lentokentälle matkanneita naisia ja lapsia hakattu

Lisää aiheesta:

Haavisto kertoo Kabulista evakuoitujen piinasta: Suurlähetystön turvahenkilöstö oli 58 tuntia jumissa bussissa Talebanin tiesulullaEvakuoituja yli 140, Haavisto huolissaan ajan riittämisestä: "Operaatio voi päättyä minä hetkenä hyvänsä, jos turvallisuustilanne käy mahdottomaksi"Ulkoministeri Haavisto: Afganistanista evakuoitu liki 140 – näin tiedotustilaisuus eteniSuomi saanut lähes puolet Afganistanista evakuoitavista turvaan – Haavisto: "Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja"Puolustusvoimien suojausjoukko on aloittanut tehtävänsä Kabulissa – evakuointeja tehdään ympäri vuorokaudenMihin asti Suomella on aikaa kotiuttaa Haaviston lupaamat 240 henkilöä Afganistanista? Mika Niikko kertoi MTV:lle takarajan, jonka jälkeen "ei voi tehdä enää mitään"
AfganistanKonfliktitPakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 8.11.07:43
    Pakistan

    Afganistanin ja Pakistanin neuvottelut aselevon jatkosta kariutuivat jälleen

  • 3.11.15:00
    Ulkomaat

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan