Lehden mukaan rauhansuunnitelman vaikeimmat kohdat on jätetty Trumpin sekä Zelenskyin päätettäviksi.
Yhdysvallat ja Ukraina neuvottelivat Sveitsin Genevessä sunnuntaina uudesta 19-kohtaisesta rauhansuunnitelmasta, kertoo Financial Times -lehti.
Viime viikon perjantaina medioille vuotaneessa Yhdysvaltojen suunnitelmassa oli alun perin 28 kohtaa ja se myötäili Venäjän kantoja.
Lehden mukaan vaikeimmat kohdat, kuten alueluovutukset ja Ukrainan suhde sotilasliitto Natoon, on jätetty Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin päätettäviksi.
Ukrainalaisneuvottelijat sanoivat, ettei heillä ole valtuuksia tehdä päätöksiä alueluovutuksista, joita Yhdysvaltain alkuperäisessä rauhansuunnitelmassa ehdotettiin Venäjän vaatimusten mukaisesti.
Ukrainan perustuslain mukaan alueluovutuksille pitäisi hakea ukrainalaisilta siunaus kansanäänestyksellä.