F1-sarjassa ehti tapahtua useita vakavia onnettomuuksia Ayrton Sennan kuolemaan vuonna 1994 johtaneen törmäyksen ja Jules Bianchin elämän vaatineen viimekautisen kolarin välillä.
Sennan liekki sammui 34-vuotiaana Imolan GP:ssä 1. toukokuuta 1994. Hän törmäsi Williams-autollaan kovaa vauhtia ratavalliin Tamburello-mutkassa ja kuoli myöhemmin kallonmurtumiin sairaalassa. Samana viikonloppuna menehtyi myös Simtekin Roland Ratzenberger. Hänen kohtalokas kolarinsa sattui lauantain aika-ajossa.
Bianchin perjantainen kuolema oli F1-sarjan ensimmäinen kuolemantapaus Sennan jälkeen. Bianchi kärsi vakavat päävammat viime lokakuun Japanin GP:ssä syöksyttyään autolla nostotraktorin alitse. Koomaan onnettomuuden jäljiltä vajonnut Bianchi taisteli yhdeksän kuukautta. Hän oli kuollessaan 25-vuotias.
Sennan ja Bianchin kolarien välissä tapahtuneet isoimmat F1-onnettomuudet:
Australian GP, marraskuu 1995: Häkkisen hurja rysäytys
Mika Häkkisen McLarenin takarengas puhkesi kauden päättäneen Adelaiden kisan aika-ajossa ja hän syöksyi 200 kilometrin tuntinopeutta Brewery-mutkassa ratavalliin. Suomalainen sai vakavia päävammoja, mutta oli mukana kauden avauksessa seuraavana vuonna.





