Sveitsin alpeilla sijaitseva Manner-Euroopan suurin jäätikkö Aletsch sulaa huimaa vauhtia. Sen pelätään sulavan tällä vuosisadalla kokonaan ilmaston lämpenemisen takia.
Aletschin jäätikkö on pituudeltaan noin 23 kilometriä, leveydeltään 1500 metriä ja paksuudeltaan 900 metriä. Sulamisvauhti on nyt 50 metriä vuodessa ja se kauhistuttaa jäätikkötutkijoita.
LUE MYÖS: Grönlannin "viimeisestä linnakkeesta" paljastui huolestuttava tieto
– Tänne kulkeutuva pöly ja musta hiili sulattavat jäätikköä. Musta hiili on peräisin lämmityksestä, autoista ja muusta liikenteestä sekä teollisuudesta. Sen takia jäätikön pinta muuttuu koko ajan tummemmaksi. Tumma pinta puolestaan imee itseensä enemmän auringonvaloa ja sulaminen kiihtyy, selittää jäätikköasiantuntija Andreas Bauder, joka käy säännöllisesti mittaamassa Aletschin jäätikön sulamista.




