Mattojen peseminen veden välkkeessä alkaa olla historiaa. Vesistöjen likaantumisen ja rehevöitymisen estämiseksi perinteisiä mattolaitureita on alettu korvata kuivalla maalla sijaitsevilla pesupaikoilla. Helsingissä sellaisia on kuitenkin vain yksi.
Perinteisten mattolaitureiden määrä vähenee, kun pesupaikat siirretään kuivalle maalle päästöjen vähentämiseksi. Isoimmista kaupungeista Helsinkiä lukuun ottamatta perinteisiä mattolaitureita ei enää löydy. Turussa ja Tampereella on vain kuivalla maalla olevia pesupaikkoja. Tampereen kaupungin pesupaikkojen kunnosta vastaavan Jaakko Jokisen mukaan ihmiset käyttävät niitä ahkerasti.
– Välillä pesijöitä on jonoksi asti. Peseminen on ympäristöystävällistä, kun kaikkiin pesupaikkoihin tulee puhdasta järvivettä, joka menee pesun jälkeen suoraan viemäriin.
Jokinen pitää tärkeänä pesupaikkojen kunnossapitoa, sillä se on kirjaston jälkeen suosituimpia palveluita, joita kaupunki voi tarjota ilmaiseksi asukkailleen.

