Etelä-Korean presidentti Yoon Suk-yeol asetetaan virkasyytteeseen.
Maan parlamentti äänesti virkasyytteestä tänään toista kertaa, ja tällä kertaa virkasyyte sai vaadittavan kahden kolmasosan enemmistön taakseen.
Virkasyytteessä kapinasta ja perustuslaillisen järjestyksen horjuttamisesta syytetty Yoon selvisi viime viikolla järjestetystä ensimmäisestä äänestyksestä niukasti.
Tällä kertaa kaikki parlamentin jäsenet osallistuivat äänestykseen. Edellisessä äänestyksessä suurin osa hallituspuolueen edustajista poistui salista.
Etelä-Koreassa parlamentti on koolla tänään toistamiseen äänestämässä presidentti Yoon Suk-yeolin asettamisesta virkasyytteeseen. Taustalla on viimeviikkoinen selkkaus, jossa Yoon julisti maahan yllättäen poikkeustilan.
Poikkeustila on voimatoimi, jota ei ole Etelä-Koreassa ollut voimassa yli 40 vuoteen. Poikkeustila ehti olla voimassa vain tunteja ennen kuin parlamentti kumosi sen. Parlamentin päätöksen jälkeen Yoon perui poikkeustilan.
Lue myös: Etelä-Korean presidentin kohtalon hetket ovat käsillä – viraltapano näyttää yhä todennäköisemmältä
Syynä presidentin toimintaan on pidetty ennen kaikkea sitä, että oppositio on pystynyt tehokkaasti estämään Yoonin esittämiä poliittisia hankkeita. Enemmistöä parlamentissa pitävän opposition ja epäsuosittuna presidenttinä pidetyn Yoonin välejä onkin kuvailtu tulehtuneiksi.
Yoon syytti poikkeustilaa julistaessaan oppositiota valtion vastaisista toimista ja vehkeilystä Pohjois-Korean kanssa, kuitenkaan osoittamatta todisteita vehkeilystä.