Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Et ikinä usko, miten BMW aikoo rahoittaa sähköautojensa valmistuksen

1:39Suomalainen rallilegenda antaa monoa BMW i3:lleOnko sähköautosta rallipolkujen kuninkaaksi? Rauno, 79, näyttää driftaamisen mallia.
Julkaistu 14.10.2019 17:54

Ville Järveläinen

Ei ole helppoa loikata valmistamaan sähköautoja, kun on keskittynyt yli sadan vuoden ajan polttomoottoriautojen kehittämiseen.

Vaikka sähköautot eivät tule vielä hetkeen ohittamaan polttomoottoriautoja myyntimäärissä, joutuvat valmistajat jo varautumaan aikaan, jolloin lähipäästöttömyys on enemmänkin sääntö kuin poikkeus.

Yksi sähköautojen kanssa kipuileva valmistaja on saksalainen BMW. Se on jäänyt jo merkittävästi jälkeen niin Volkswagen-konsernista kuin Mercedes-Benzistäkin mitä tulee autojensa sähköistämiseen. BMW ei ole kuitenkaan lepäillyt laakereillaan, ja senkin tulevaisuus näyttää varsin sähköiseltä.

Sen lisäksi, että sähköautojen valmistus on vielä toistaiseksi perinteisiä polttomoottoriautoja kalliimpaa, ovat myös niiden myynnistä saatavat katteet pienemmät.

Bloombergin mukaan BMW aikoo taistella laihempia voittoja ja sähköautojen kehityskustannusten nousua vastaan kasvattamalla kalliimpien malliensa myyntiä.

BMW myi viime vuonna 7- ja 8-sarjaansa, X7-lippulaivamaasturia sekä i8-sporttihybridiä yhteensä 65 000 kappaletta, mikä tosin johtui siitä, että osa näistä autoista on tullut markkinoille vasta tänä vuonna. Näitä autoja on kuitenkin tarkoitus myydä ensi vuoden aikana jopa 145 000 kappaletta.

Luksusluokan maastureille on tällä hetkellä kysyntää erityisesti Kiinassa.

Vaikka bensasyöppöjen autojen valmistaminen sähköautojen rahoittamiseksi voi kuulostaa nurinkuriselta ja ironiseltakin, on syytä muistaa, ettei raha kasva puissa.

– Meidän on tärkeää saada parannettua kannattavuuttamme parannettua, BMW:n talousjohtaja Nicoles Peter kertoo.

Rahaa sähköautojen valmistamiseen haetaan myös leikkauksilla. Tarkoituksena on säästää 14 miljardia dollaria yhtiön muista toiminnoista.

BMW:n seuraava sähköauto, iX3, saapuu markkinoille ensi vuonna.

Lähde: Bloomberg, CarBuzz

Lue myös: Kukaan ei tiedä, millaista ääntä sähköautojen tulisi pitää – BMW ratkoo ongelmaa tosissaan

Lisää aiheesta:

Sähköauto mielessä, mutta hintakattona 20 000 euroa? Autojätillä voi olla sinulle hyviä uutisiaVahvistus: Volvo lopettaa polttomoottoriautojen valmistuksenPelottaako sähköautojen maailmanvalloitus? BMW:ltä lohdullisia uutisia – vakuuttaa valmistavansa bensa- ja dieselautoja vielä kymmeniä vuosiaVetyautoihin panostavalta Toyotalta kovaa puhetta: "Ei todisteita siitä, että sähköautoille olisi kysyntää"Onko tästä enää paluuta? Jopa jääräpäiseltä Ferrarilta on tulossa katumaastureita ja sähköautojaVäite: Huhut dieselin kuolemasta vahvasti liioiteltuja – "On luettu liikaa sarjakuvia"
SähköautotAutoteollisuusBMWAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 2.9.05:34
    Sähkö

    Sähköauton lataaja voi tietämättään edistää toimitusvarmuutta – näin toimii häiriöreservi

  • 1.9.10:47
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi Hyundai Inster

  • 1.9.10:44
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi Renault 5 E-Tech

  • 1.9.10:41
    Koeajot

    Edulliset sähköautot testissä: Näin pärjäsi JAC E30X