Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Epäily: Ravintolasta myytiin tuhansia pulloja ilokaasua päihdekäyttöön

Kuvituskuva ilokaasukapseleista.
Kuvituskuva ilokaasukapseleista.
Julkaistu 10.06.2025 12:46(Päivitetty 10.06.2025 13:39)

STT

Ravintolasta myytiin ilokaasua päihdekäyttöön. 

Helsinkiläisen ravintolan liiketiloista myytiin tuhansia pulloja ilokaasua päihdekäyttöön, epäilee Helsingin poliisi.

Tapaus tuli ilmi, kun poliisi teki omaa valvontaa. Asiaa on tutkittu terveysrikoksena, ja rikoksesta epäiltynä on yksi ihminen.

–  Ilokaasu on kemikaali, jonka väärinkäyttö voi aiheuttaa erityistä vaaraa terveydelle, sanoo tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Markus Metsänen tiedotteessa.

Esitutkinnassa selvisi, että epäilty tilasi ilokaasua ulkomailta. Poliisi epäilee, että epäilty myi eteenpäin noin 4  500 pulloa. Epäillyt rikokset tapahtuivat loppuvuoden 2023 ja kesän 2024 välisenä aikana.

Tutkinnanjohtaja ei kerro tarkempia tietoja epäillystä tai siitä, missä päin Helsinkiä ravintola sijaitsee.

Poliisin mukaan ilokaasua myytiin ravintolatoiminnan yhteydessä.

–  Ei oikeastaan ole täyttä selvitystä siitä, millä tavalla se tapahtui, mutta se oli järjestetty ravintolatoiminnan yhteyteen, Metsänen sanoo STT:lle.

Ilokaasua ravintolasta ostaneet olivat yksityishenkilöitä. Poliisin tietoon ei ole tullut, että ostajina olisi ollut alaikäisiä.

Poliisin arvion mukaan rikoksella saatu rahallinen hyöty oli runsaat 50  000 euroa.

Poliisi takavarikoi epäillyltä myyjältä noin 1  200 ilokaasupulloa, joita säilytettiin kuormalavoilla. Yksi pullo painaa noin 1,4 kiloa. Osa ilokaasupulloista löytyi autoista.

Lisäksi poliisi takavarikoi ravintolasta pienehkön määrän käteistä rahaa, jonka epäillään olevan peräisin ilokaasun myynnistä.

Epäilty on kiistänyt syyllistyneensä rikokseen.

Asia on siirtynyt syyteharkintaan.

Lisää aiheesta:

Itä-Uudenmaan poliisi kertoo tänään poikkeuksellisesta petostutkinnasta – sosiaalitoimelta epäillään huijatun miljoonia turvapalveluihinPoliisi paljasti huumeasunnon Vantaalla – takavarikkoon kilokaupalla amfetamiiniaEspoolaismies elätti itseään vuosia kannabista kasvattamalla ja osti rahoilla jopa veneen, sanoo poliisi – mies kuoli, mutta apureiksi epäillyt voivat joutua oikeuteenMiehet salakuljettivat Suomeen kokaiinia kehonsisäisesti – "Voi päästä helposti hengestään"Naisyrittäjää epäillään törkeästä parituksesta Pohjanmaalla – hierontaliikkeissä tarjottiin myös seksipalveluita Erikoinen alkoholirikosepäily: Yhtiö järjesti viininmaisteluja yli kymmenen vuoden ajan – poliisin mukaan tilaisuudet olivat laittomia
PäihteetHelsinkiPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Päihteet
  • Eilen06:54
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat iski taas Karibianmerellä: "Kolme miestä kuollut"

  • 1.11.08:15
    Alkoholi

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • 31.10.13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • 31.10.10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas