Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ensilumi on satanut paikoin myös pääkaupunkiseudulle – katso, missä kulkee nyt Suomen lumiraja!

0:52Valkoista kaikkialla! Helsinkiin satoi varhain aamulla ensilumiHelsingissä herättiin aamulla valkoiseen näkyyn, kun lunta oli tuprutellut yön aikana myös pääkaupunkiseudulle.
Julkaistu 20.11.2020 09:26(Päivitetty 20.11.2020 10:13)
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Viime yön ja aamun aikana lunta on tuprutellut eri puolella Suomea ja sateet jatkuvat myös pitkin päivää.

Lumikuurot ovat olleet hyvinkin paikallisia ja lumipeitteen paksuus vaihtelee huomattavasti pienenkin alueen sisällä.

Lumitilannekartta näytti kahdeksan aikoihin aamulla, että lunta on jäänyt maahan pääasiassa pohjoisemmassa sekä länsi- ja lounaisrannikolla. Myös pääkaupunkiseutua peittää paikoitellen ohut lumikerros.

– Tällä hetkellä etelässä ja lounaassa on lunta, samoin Pohjois-Pohjanmaalla ja siitä ylöspäin. Keski- ja Itä-Suomessa näyttäisi, ettei ole ollenkaan lunta, Forecan päivystävä meteorologi Ilkka Alanko kertoo.

Tältä eteläisemmän Suomen lumitilanne näytti kahdeksan aikaan perjantaiaamuna Forecan kartan mukaan:

lumitilanne 201120Foreca

Lue myös: Rankat lumikuurot haittaavat liikennettä – Pekka Pouta varoittaa: "Jopa erittäin huonoa ajokeliä"

Ensilumen määritelmä on se, että aamulla kahdeksalta maassa on senttimetrin kerros lunta.

Alanko ei osaa äkkiseltään sanoa, onko jotain uusia paikkakuntia, joihin olisi nyt satanut ensilumi.

– Esimerkiksi Lounais-Suomessa, missä nyt on tullut eniten lunta, niin siellä seudulla on kulkenut aiemminkin lumisadealue. Joten en osaa sanoa, onko jotain uusia paikkoja, joissa olisi tullut nyt ensilumi.

Ensilumeen on kuitenkin tänään paikoitellen herätty. Muun muassa pääkaupunkiseudulla oli ennen aamuyhdeksää hyvin vaihteleva tilanne.

– Nollasta kahteen senttiä siellä on eri mittauspisteillä. Eli voi sanoa, että paikoitellen myös pääkaupunkiseudulle on satanut ensilumi, Alanko sanoo.

STT:n mukaan ensilumi on satanut tänään Etelä-Suomessa ainakin Uudellamaalla Espoossa ja Siuntiossa sekä Varsinais-Suomessa Turussa, Salossa ja Kaarinassa.  Lisäksi ensilumi on mitattu ainakin Etelä-Pohjanmaalla Kokkolassa, Keski-Pohjanmaalla Toholammilla ja Kaustisella sekä Etelä-Savossa Savonlinnassa.

Lumesta ei päästä nauttimaan eteläisessä Suomessa kauaa, sillä ennusteiden mukaan huomiseksi sää selkenee ja pakastuu, ja sunnuntaina on luvassa jälleen uusia sateita – tällä kertaa vetenä.

Lue myös: Myrskyn jälkeen Etelä-Suomessa sataa lunta – Pekka Pouta tyrmää kuitenkin puheet 15 sentin ”hangista”

SääLumiTalviPääkaupunkiseutuKotimaa
Toimittajan kuva
Tea Manninen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Huomenna poutaa ja sadetta: "Voi tulla mitä tahansa taivaalta"Pekka Pouta povaa lumimullistusta ja vaikeuksia liikenteeseen: "Jäätävää sadetta"Puoli metriä lunta ja lisää tulee! Video paljastaa, miltä Suomen valkoisin paikkakunta näyttääTalvi iski Lappiin kertaheitolla! Lunta pyryttää vauhdilla – Kittilässä jo 35 senttiäKatso video: Näin valkeus peitti maan eri puolilla Pohjois-Suomea – "Aikamoisia lumikertymiä tulossa seuraavan vuorokauden aikana"Tuleeko lisää lunta ja mihin? Tänne se sataa – rikotaanko Helsingissä myyttinen lumiennätys?

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen11:32
    Joulu

    Markus Mäntykannas kertoo jouluviikon sään: Luvassa kaivattu käänne!

  • Eilen10:15
    Liikenne

    Jouluruuhkat alkavat – tässä pahin pullonkaulapäivä

  • to20:11
    Joulu

    Meteorologi paljastaa joulun lumitilanteen – miten käy Etelä-Suomen?

  • to12:04
    Talvi

    Haaveiletko valkeasta joulusta? Tänne pamahtamassa aikamoinen lumiyllätys

  • ke21:28
    Suomi

    Tulvat uhkaavat – sateet jakavat Suomen räikeästi kahtia