Hallitus neuvottelee tänään lisätalousarviosta. MTV Uutisten tietojen mukaan lisätalousarvio tulee olemaan yli 4 miljardin suuruinen, siis ennätyksellisen suuri.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) johtaa tärkeitä neuvotteluja poikkeuksellisesti etäyhteydellä virka-asunnostaan Kesärannasta.
Viime viikolla Marin oli sairauslomalla vilustumisesta johtuen. Eilen pääministeri osallistui hallituksen iltakouluun, mutta Säätytalon voimakas ilmastointi aiheutti pääministerille yskää ja äänen käheytymistä.
Itse neuvotteluissa koronatilanteen ahdinkoon syöksemät kunnat ovat saamassa niin sanotun kuntamiljardin, joka auttaa niitä selviämään lakisääteisistä tehtävistään.
Suurimpiin menoeriin lukeutuvat myös infrastruktuurihankkeet ja uudet yritystuet.
Useampi ministeri korosti Säätytalon neuvotteluihin mennessään tilanteen poikkeuksellisuutta.
– Kun ajat ovat poikkeukselliset, niin varmasti lisätalousarviotkin ovat aika poikkeuksellisia tänä kesänä, valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) sanoi.
– Juuri istuin oikeusministeriössä ja mietin tätä asiaa. En muista, että olisin ollut tällaisessa tilanteessa aiemmin, että yhden lisätalousarvion merkitys voi olla näin iso, oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) totesi.

