Jääkiekon SM-liigan finaalit jatkuvat jo tänään. Eilen dramaattisen tappion kokenut Ässät on kovassa paikassa. Porilaiset lähtevät tasoittamaan finaalisarjaa Tapparaa vastaan mylvivän kotiyleisön avulla.
Ässät joutui nielemään eilen illalla jo toistamiseen Tampereella tappion karvasta kalkkia. Häviö tuli jälleen ottelun loppuhetkillä karmaisevaan paikkaan. Uinahdus maksoi paljon, kun Niclas Lucenius sivalsi tamperelaisille voiton vain 1,2 sekuntia ennen varsinaisen peliajan täyttymistä. Nyt patapaitojen henkinen kantti mitataan toden teolla. Perjantain tappion unohtaminen ei ole helppoa. Mikäli Ässät ei siihen pysty, niin Tapparalla on oiva mahdollisuus ottaa porilaisista niskalenkki.
Tappara tuli eiliseen otteluun todella terävästi. Vahva alku palkittiin Jukka Peltolan osumalla, mutta jäähyt sotkivat jälleen porkkanapöksyjen pelaamista. Tappara joutui pelaamaan vajaalla kuudesti ja omissa soi kertaalleen. Toisessa erässä kirvesrintojen ote herpaantui ja Ässät pääsi kuskin paikalle. Ässien 2-1-johtomaalia edelsi Ville Niemisen kiekonmenetys ja pakkien merkkausvirhe. Lopulta Tappara löysi jälleen jyvän ja pääsi maistelemaan arvokasta voittoa. Tappara-pelaajilla saattaa olla henkinen yliote vastustajastaan.
– Perjantain peli oli meidän paras finaaleissa. Olemme muutenkin pelanneet tasakentällisin hyvin. Liikaa on tullut jäähyjä ja hölmöjä sellaisia. Nyt pitää keskittyä olennaiseen, Tappara-valmentaja Petri Tuononen tiivistää.

