Naisten seiväskarsinnan Pariisin olympialaisissa selvittänyt Elina Lampela oli jo valmistautunut tekemään ennätyksensä, mutta muiden kilpailijoiden vaikeudet jättivät yritykset keskiviikon finaaliin.
Lampela sijoittui maanantain karsinnassa seitsemänneksi. Hän ylitti kuuden kärkinaisen tavoin korkeuden 455 ensimmäisellään, mutta taustalla ollut pudotus 440:sta heikensi sijoitusta.
LUE MYÖS: Seiväskisassa sokkiputoaminen – Elina Lampela häkeltyi tiedosta: "Ehdoton mitalisuosikki"
Tässä kohtaa karsinta muuttui varsin dramaattiseksi, kun valtaosa hyppääjistä ei päässyt enää korkeudesta yli. Lopulta jaetulle kymmenelle sijalle jäi yhdeksän 440:n ylittäjää, joten finaaliin pääsi kaikkiaan 20 naista.
Lampelalle karsinnan päättyminen tähän oli jopa pieni harmitus, sillä hän koki olevansa kovassa hyppykunnossa jatkamaan taistelussa.
– Juoksu tuli hyvin. Otin jo valmiiksi seuraavan seipään, jos olisi 465:sta päässyt yrittämään. Aika hyvin kaikki toimi tänään. Aika hyvin on kunto saatu ajoitettua tänne, Lampela iloitsi.
465 olisi ollut Oulun Pyrinnön hyppääjän uusi ennätys. Hänen aiempi parhaansa on toukokuussa Ruotsissa hypätty 463. Ennätyksen metsästys jäi nyt loppukilpailuun.
– Luulen, että se olisi voinut tänään tulla jo. Vähän jäi harmittamaan, etten päässyt edes yrittämään. Uskon, että yli 460 voi ihan hyvin mennä, Lampela arvioi.

