Monet nykyautot ovat kuin pyörillä varustettuja tietokoneita, joissa on sähköjohtoja useiden kilometrien edestä. Tämä näkyy myös auton valmistuskustannuksissa.
Konsulttiyhtiö Deloitten mukaan nykyautoissa oleva elektroniikka muodostaa jo 40 prosenttia autojen valmistuskustannuksista. Vielä vuosituhannen alussa sen osuus oli alle 20 prosenttia kokonaiskustannuksista.
Yksi merkittävä syy elektroniikan kasvaneeseen osuuteen ovat tiukentuneet turvallisuusvaatimukset. Uusissa autoissa on vakionakin lukuisia kuljettajaa avustavia järjestelmiä ja lisävarusteena niitä on saatavissa nippu lisää.
Esimerkiksi vuonna sellaiset ominaisuudet kuten ajonvakautusjärjestelmä, sivuturvatyynyt, rengaspainesensorit ja parkkitutkat olivat vielä harvinaisia. Nykyisin ne löytyvät valtaosasta uusia autoja.
Tämän päivän hienostuneempia ominaisuuksia ovat muun muassa mukautuvat vakionopeudensäätimet, automaattiset hätäjarrutusjärjestelmät sekä erilaiset kuljettajan vireystilaa tarkkailevat avustimet. Tällaisista ei vuosituhannen alussa voitu kuin haaveilla.
Elektroniikka nostaa kustannuksia jatkossakin
Deloitten arvion mukaan vuonna 2030 elektroniikan osuus auton valmistuskustannuksista noussee keskimäärin 45 prosenttiin.