Grand Cru: Sosiaalinen mobiilipelaaminen vasta alussa
Suomalaisen Grand Cru -peliyhtiön johtaja Markus Pasula pohtii, millaisia seuraavan sukupolven mobiilipelit ovat.
Pasula totesi Helsingissä järjestetyssä Slush-startup-tapahtumassa, että sosiaalinen pelaaminen mobiililaitteilla on vasta alussa.
-Jotain suurta on tällä saralla tehtävissä, hehkutti Pasula.
Grand Cru on parhaillaan kehittämässä Supernauts-peliä, joka tulee markkinoille pian.
Peli sijoittuu tulevaisuuteen, jossa jäätiköt ovat sulaneet. Pelaajat pääsevät luomaan pelissä eri asioista.
Pasula korostaa pelien sosiaalista ulottuvuutta. Hän toteaa, että Supernautsissa pelaajat voivat tavata muita ihmisiä ja samalla ystävystyä.
Grand Cru perustettiin vuonna 2011. Yritys sai hiljattain 11 miljoonan dollarin rahoituksen Indivest-, Qualcomm Ventures- ja Nokia Growth Partners -sijoitusyhtiöiltä.
Pasula vihjasi, että Grand Cru on kehittämässä myös muita pelejä.
Uusimmat
-
07:00
Luukku 6: Turskanmaksapipari vai joululaulu koko kansalle? Uutisten "kultakurkku" Kirsi Alm-Siiran kiperä valinta
-
06:58
Zelenskyi osallistuu G7-maiden kokoukseen – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
06:55
SM-liigassa syttyi supertähti – 19-vuotias maalitykki käy jatkuvaa vuoropuhelua NHL-seuran kanssa: "Antavat hyviä tipsejä"
-
06:46
Ukraina: Venäjä tappaa lennokeilla omia haavoittuneita sotilaitaan
-
06:31
Itsenäisyyspäivänä ikkunalle sytytetään kaksi kynttilää, mutta miksi? Tutkijan mukaan yhdessä selityksessä "voi olla perää"
-
06:18
Perityt sotakirjeet - apusisaren kokemus pysähdytti
-
06:16
Unohdetut Suomen Punaisen Ristin apusisaret hoitivat sotilaita jatkosodan aikana
-
06:15
Kysely: Suomalaiset innokkaita äänestämään EU-vaaleissa
-
06:03
Venezuelassa kannatetaan Guyanan läntisen puoliskon liittämistä osaksi Venezuelaa
-
05:41
Tätä on luvassa, kun Sauli Niinistö isännöi Linnan juhlia viimeistä kertaa
-
05:31
Putin vierailee tänään Lähi-idässä – pyrkii vahvistamaan suhteita Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin
-
05:23
Poliisille itsenäisyyspäivä on ”suurin vuosittainen operaatio” – tällaisiin mielenosoituksiin on varauduttu
-
02:02
Lapsiperheköyhyyden tilannetta vertailtiin – Suomen sijoitus "poikkeuksellisen huono"
-
00:01
Katso, ketkä saivat ylennyksen itsenäisyyspäivänä reservissä ja puolustusvoimissa
-
23:44
Biden: Jos Trump ei pyrkisi presidentiksi, en tiedä pyrkisinkö minäkään
-
22:51
Ennätyskehonrakentaja pumppasi ME:n kaikille tutussa liikkeessä – montako toistoa sinä saisit?
-
22:23
Ensin kuului kova pamaus, sitten lentokone alkoi täristä voimakkaasti – kauhunhetket tallentuivat videolle Kiinassa
-
22:15
Tallipomot esittivät kovia syytöksiä Toto ja Susie Wolffista – pariskunta joutuu nyt FIA:n syyniin
-
21:55
Ensitreffit-parin tulenarka tilanne kärjistyy – Töllötuomarit hämillään: "Riiaa selvästi pelottaa Aleksin käytös"
-
21:43
Britannia: Venäjä on vallannut suuren osan Marjinkasta
-
Lataa lisää