Cherys, 17, kysyi, onko vastustaja mies – siitä seurasi piinallinen vyyhti: "Kilpailen muiden naisten kanssa"

30.2J61W6T
Transnaisten pelaaminen naisten sarjoissa Englannissa evätään tuoreen linjauksen myötä. Kuvituskuva.Credit: Liam Asman / Alamy Stock Photo
Julkaistu 10.05.2025 22:51
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

17-vuotias Cerys Vaughan oli aloittamassa heinäkuussa 2024 kauteen valmistavaa jalkapallo-ottelua, kun hän kysyi, onko vastustaja mies. Vaughania rangaistiin, kunnes Englannin jalkapalloliitto FA myönsi myöhemmin virheensä.

– Juuri ennen pelin alkua näin yhden pelaajan, jonka ajattelin olevan mies, joten menin kysymään: "Oletko mies?" Lancashiren joukkuetta edustanut Cerys Vaughan kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC:lle.

Vastustaja vastasi olevansa transsukupuolinen ja pyysi, että voisi puhua asiasta ottelun jälkeen. Vaughan asteli kuitenkin erotuomarin pakeille.

– Oletin, että kyseessä olisi naisten peli, ja olin hämmentynyt, koska luulin heidän tulleen pelaamaan sekajoukkueella. Kysyin: "Saako tämä pelaaja pelata ottelussa tänään?"

Tuomari vastasi Vaughanin mukaan, ettei ole varma, mutta antaisi asian olla, koska kyse oli ystävyysottelusta.

– Heidän kapteeninsa on täytynyt kuulla kysymykseni, koska hän tuli luokseni sanomaan, ettei se ollut sopiva kysymys ja etten sanonut kivasti, ja että minun piti pitää transfobiani poissa kentältä. En ymmärtänyt, miksi hän sanoi niin.

Vaughanin mukaan parhaillaan selvitetään, onko hän autistinen, ja autistisuus saattaisi selittää, miksei hän pelännyt kysyä asiasta.

"Oli epäreilua"

Vastustajajoukkue teki Vaughanista ilmoituksen. 17-vuotias pelaaja oli hämmentynyt. Hän ei kokenut tehneensä mitään väärää.

Vaughan sai kuuden ottelun pelikiellon, neljä matseista ehdollisena. Hänet määrättiin myös suorittamaan tasa-arvo- ja monimuotoisuusverkkokurssi.

– Olin todella järkyttynyt. Rekisteriini merkittiin, että minua oli syytetty väärinkäytöksistä. En halunnut sen pysyvän siellä, ja tiesin, etten ollut syyllinen, joten valitin siitä.

Englannin jalkapalloliiton valituslautakunta totesi helmikuussa olevansa huolissaan tapauksen "fundamentaalisista lähtökohdista". Sen mukaan olisi pitänyt harkita toimenpiteitä, joiden avulla Vaughan "voisi antaa parhaan selvityksensä tässä tärkeässä tapauksessa".

– Tällaista ei näytä olleen tehty tai tarjottu. Se oli epäreilua Cerysiä kohtaan.

Valituslautakunta kumosi alkuperäisen päätöksen ja määräsi käyntiin uuden prosessin. Tapaus hylättiin valittajan vetäydyttyä.

"Vaikuttanut paljon normaaliin elämääni"

Tätä nykyä 18-vuotiaan Vaughanin henkilöllisyys ei ollut julkista tietoa ennen kuin hän paljasti sen nyt BBC:n haastattelussa. Hän kuvaili tapaustaan stressaavaksi.

– Se on ehdottomasti vaikuttanut paljon normaaliin elämääni.

– Tämä oli lopulta turhaa, eikä FA:lla ollut mitään syytä laittaa minua kokemaan kaikkea tätä. He sanoivat, etten ole enää syyllinen, luopuivat syytteistä ja puhdistivat rekisterini.

Vaughan haluaa FA:n pyytävän vielä kohteluaan anteeksi.

"Peli ei ole silloin tasapuolinen"

FA on päättänyt muuttaa käytänteitään. Se salli aiemmin transnaisten pelaamisen naisten otteluissa, jos he olivat alentaneet testosteronitasojaan, mutta ilmoitti tuoreeltaan sulkevansa transnaiset naisten peleistä kesäkuun alusta alkaen Britannian korkeimman oikeuden huhtikuun puolivälissä tekemän päätöksen jäljiltä. Korkein oikeus katsoi, että naisen juridinen määritelmä perustuu biologiseen sukupuoleen.

Vaughanilta kysyttiin, kokeeko hän myötätuntoa transnaisia kohtaan, jotka eivät enää saata pelata. Vastaus oli suora.

– En. Minäkin rakastan peliä. Kilpailen muiden naisten kanssa. Rakastan jalkapalloa, ja jos biologiset miehet osallistuvat peliin, kokemuksesta tulee kaikille muille huonompi, koska peli ei ole silloin tasapuolinen. En ajattele, että naisten pelin pitäisi olla osallistavaa. Sen pitäisi olla vain naisille.

Vaughanilta udeltiin myös, mitä hän sanoisi niille, joiden mielestä transnaisten pitäisi edelleen saada pelata naisten jalkapallossa, jos he alentavat testosteronitasojaan. Hän nosti esiin, että transnaisilla voi olla pituusetu ja eroja luuntiheydessä. Hän pitää epäreiluna, jos he saisivat osallistua naisten jalkapalloon.

– Minulla on suurempi loukkaantumisriski, ja jos olet käynyt läpi miesten murrosiän, sinulla on aina biologinen etu.

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo