Bottas mielissään: Kaikki osat pelasivat

Valtteri Bottas rr
Valtteri Bottas
Julkaistu 03.10.2014 10:25
Toimittajan kuva

Jani Merimaa

jani.merimaa@mtv.fi

Toimittajan kuva

Oskari Saari

oskari.saari@mtv.fi

@OskariSaari

Valtteri Bottaksen Williams-auton suorituskyky koheni uusien osien myötä.

Bottas testasi autonsa päivityksiä Japanin GP:n perjantaiharjoituksissa, joissa hän ajoi kolmanneksi parhaan kierrosajan.

- Koitimme kaikki niitä osia, joita meillä täällä oli. Muutenkin saimme hyvin vedettyä ohjelman läpi. Ei mitään ongelmia. Tultiin siihen tulokseen, että kaikki osat, jotka tänne tuotiin, pelasivat niin kuin pitikin. Se oli positiivinen juttu, Bottas sanoi MTV Sportille.

Bottas ajoi peräti 1,4 sekuntia nopeammin kuin tallikaverinsa Felipe Massa. Aikaero ei selittynyt sillä, että Williams-kuljettajien ohjelmat olisivat olleet kovin erilaisia.

- Kyllä meillä oli aika samanlainen. En tiedä mikä... eiköhän sieltä jotain löydy. Aika iso ero näköjään. Omalta osaltani ajaminen tuntui koko päivän hyvältä. Tänään oli hyvä fiilis ensimmäisestä kierroksesta lähtien. Kyllä sieltä aina löytyy petrattavaa. Koitetaan parantaa huomiselle. Kyllä meillä on vauhtia huomiselle vielä enemmän kuin tänään, Bottas totesi.

Bottas jätti perjantaina taakseen sekä Red Bullin että Ferrarin kuljettajat. Ainoastaan Mercedes-kaksikko ehti hänen edelleen. Kolmossijan pitäisi siis olla otettavissa tänä viikonloppuna.

- Siltä se näyttää, että pystyisimme haastamaan Red Bullinkin. Ollaan näköjään Ferraria edellä ja ehkä jopa Red Bulliakin. Kyllä tästä lähdetään podium-paikasta taas taistelemaan tänä viikonloppuna, Bottas linjasi.

Tuoreimmat aiheesta

Japanin GP