Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bernie Ecclestone jyrisee: "Tämä on katastrofi formula ykkösille" – kovia syytöksiä Mercedeksestä

Bernie Ecclestone puolustaa Red Bullia ja puhisee Mercedeksen toiminnasta.
Bernie Ecclestone puolustaa Red Bullia ja puhisee Mercedeksen toiminnasta.imago images/Jan Huebner/ All Over Press
Julkaistu 15.12.2021 16:42
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Entinen F1-moguli Bernie Ecclestone jyrisee kovin sanoin kuninkuusluokan kauden päätöshetkistä ja latoo syytöksiä etenkin Mercedeksen leiriin.

Red Bullin Max Verstappen voitti maailmanmestaruuden ohitettuaan Mercedeksen Lewis Hamiltonin sunnuntaina Abu Dhabin GP:n viimeisellä kierroksella, kun turva-auto vedettiin juuri viimeiseksi kierrokseksi pois. Osa on katsonut F1:n kilpailujohtaja Michael Masin toimineen sääntöjenvastaisesti, kun vain osa kierroksella ohitetuista pääsi kiertämään kärkijoukon ja turva-auton ennen sen pois vetämistä. Mercedes jo protestoi tästä, sen protesti hylättiin, mutta Mercedeksellä on torstaihin asti aikaa kerätä todistusaineistoa seuraavaa valitusta varten.

Pääkuvan video: Mercedeksen tallipomo Toto Wolff menetti malttinsa Abu Dhabin päätöskisan ratkaisuhetkillä ja viestitti turhautuneena useampaan kertaan kilpailujohtaja Michael Masille. 

LUE MYÖS: Nämä Toto Wolffin parahdukset kohauttivat – nyt F1-sarja tekee ison linjauksen katsojienkin kuulemista radioviesteistä

Kuninkuusluokkaa takavuosikymmeninä pitkään johtaneelta Ecclestonelta kysyttiin F1-Insiderin julkaisemassa haastattelussa näkemystä MM-taistelun dramaattisesta lopusta.

– Tämä on katastrofi formula ykkösille. Tämä osoittaa, missä sen heikkoudet piilevät. Laji kärsii siitä faktasta, ettei se ole enää vain puhdasta kilpailua, vaan myös joidenkin yksilöiden intressejä. Se on vitsi, kuten kaikki voivat kuulla, kun tallipomot, kuten (Mercedeksen) Toto Wolff yrittävät valittaa kilpailujohdon päätöksiin kisan aikana. Ja Red Bullilla koetaan pakkoa puolustaa itseään tätä yritettyä vaikuttamista vastaan, Ecclestone pauhasi.

Ecclestone kokee, että Verstappenin ja Hamiltonin tarjoama hieno taistelu on jäänyt tämän myötä sivurooliin.

– Se on sääli.

"Voidaan puhua lähes kiusaamisesta"

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ecclestonen mukaan Verstappen ansaitsi "ehdottomasti" maailmanmestaruutensa. 

– Nuorella iällä hän voitti Lewis Hamiltonin, yhden kaikkien aikojen parhaista ja menestyksekkäimmistä kuljettajista. Eikä vain radalla. Koska Hamiltonin tiimi käytti kaikki mahdollisuutensa, media mukaan lukien, horjuttamaan Maxia. Voidaan puhua lähes kiusaamisesta, Ecclestone latasi.

– Mercedeksellä on laaja osa lehdistöä tiukasti hallinnassaan, se on selkeästi huomattavissa, ex-moguli väitti.

LUE MYÖS: Max Verstappenilta paljastus F1-kauden päätöskierroksen "sietämättömästä" ongelmasta

Ecclestonen mukaan Verstappenin mestaruuden arvoa lisää se, että valmistajien mestaruuden voittaneella Mercedeksellä oli hänen mukaansa nopein auto.

– Tämä osoittaa, että hän pystyi kuljettajana luomaan eron. Ja mikä on todella tärkeää, Max voitti reilusti radalla. Hänellä tai Lewisilla ei ollut mitään vaikutusta kilpailujohdon päätöksiin. Kumpikaan heistä ei tehnyt virhettä. 

"Toivon, ettei hän veisi ennätystä pois Michaelilta"

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ecclestonen mukaan on hienoa, että Michael Schumacher pysyy ennätyksellisenä mestarina. Hänellä ja Hamiltonilla on molemmilla ennätykselliset seitsemän maailmanmestaruutta.

– Lewis on upea kuljettaja, mutta toivon, ettei hän veisi tuota ennätystä pois Michaelilta.

LUE MYÖS: Tämä puraisee F1-kilpailujohtajaa! MM-taiston kohupäätös räikeästi ristiriidassa vuoden takaisen lausunnon kanssa

Ecclestone myös toivoi, ettei Mercedes menisi pidemmälle valittamisessa, koska tiimiä pidetään nyt "huonona häviäjänä" ja imago voisi kärsiä valittamisesta suuremman kolauksen.

– Max ja Red Bull voittivat maailmanmestaruuden reilusti, ja se pitäisi vain hyväksyä.

16.1.45321471Bernie Ecclestone (oik.) asettui tukemaan Red Bullia. Vasemmalla puolella arkistokuvassa tallipäällikkö Christian Horner.imago images/Jan Huebner/ All Over Press

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin uran päättymisellä spekuloidaan – Max Verstappen: "Sinun pitäisi ymmärtää"Mercedes-pomo Toto Wolffin vaimo rikkoi hiljaisuuden päätöskisan kohutapauksesta – "Sitä on vieläkin vaikea ymmärtää"Mika Häkkinen ottaa tiukasti kantaa F1-draamaan – "En voinut uskoa"F1-lehdistökatsaus: Max Verstappenille “varastettu” MM-titteli – dramaattisessa ratkaisussa yksi hyvin kitkerä faktaMax Verstappen uhriutui: "Naurettavaa" – moukuttaa surutta Lewis HamiltoniaF1-lehdistökatsaus: Max Verstappenia ei ”pysäytä kukaan” – Valtteri Bottaksen sähläys jää historiankirjoihin
F1MercedesRed BullMax VerstappenLewis HamiltonAbu Dhabin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"