Aviomies julkaisi Facebookissa tekstin, jonka hänen syöpään kuollut vaimonsa halusi kaikkien läheistensä lukevan.
Ennen kuin rintasyöpä nujersi yhdysvaltalaisen perheenäidin, hän kirjoitti perheelleen jäähyväiskirjeen, jonka hän toivoi miehensä julkaisevan Facebookissa kuolemansa jälkeen.
Tämä aviomiehen julkaisema kirje kertoo paljon 36-vuotiaan Heather McManamyn huumorintajusta ja viisaudesta, jotka säilyivät aina hänen kuolemaansa saakka.
Perheenäidin viimeinen kirje perheelleen
Hän aloitti jäähyväiskirjeensä hauskalla tavalla.
"No... minulla on sekä hyviä että huonoja uutisia. Huono uutinen on se, että olen kuollut. Hyvä uutinen on, että jos luet tätä, olet elossa. Ellei sitten kuolemanjälkeisessä elämässä ole wifiä.
Olen todella kiitollinen, että olen saanut elää elämäni täynnä rakkautta, iloa ja uskomattomia ystäviä. Tämä on kyllä syvältä. Olen niin hiton iloinen sanoessani, että en kadu elämässäni mitään ja olen elänyt elämäni täysillä. Rakastan teitä kaikkia ja olen kiitollinen uskomattomasta elämästäni."
Heather kirjoittaa, kuinka hänen tyttärelleen tulisi puhua kuolemasta.
"Kunnioittakaa sitä, että me emme ole uskonnollisia. Olkaa kilttejä, älkääkä kertoko Briannalle, että olen taivaassa. Hän saattaa käsittää, että päätin jättää hänet lähteäkseni jonnekin muualle. Todellisuudessa tein kuitenkin kaiken ollakseni hänen kanssaan, eikä maailmassa ole yhtään paikkaa, missä olisin mieluummin. Älkää sekoittako hänen päätään ajatuksilla, jotka eivät ole totta. Ihan vain siksi, että en ole taivaassa. Olen täällä. Mutta en enää kehossa, joka kääntyi minua vastaan. Energiani, rakkauteni, nauruni ja kaikki muistot jäävät silti tänne kanssanne.
Älkää säälikö minua, sillä meillä oli hauskaa yhdessä ja yhteinen aikamme oli ihmeellistä. Inhoan enemmän kuin mitään sitä ajatusta, että tekisin ihmiset surullisiksi. Rakastan saada ihmiset nauramaan, joten kertokaa minusta mieluummin hauskoja muistoja. Kertokaa Briannalle tarinoita siitä, kuinka paljon häntä rakastan ja kuinka paljon rakastan olla hänen äitinsä. Ennen hänen maailmaan tuloaan en voinut edes kuvitella sitä onnen tunnetta, jota koin aina hänen kanssaan."

