Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Auto, joka reväytti maahantuojan tilauskirjat: Suomen halvimman sähköauton tilaajista osa saa omansa vasta ensi vuonna – tämä on identtisten kolmosten tilanne nyt

0:51Seat Mii electric maksaa Suomessa vain reilut 15 000 euroaSeat Mii electric maksoi Suomessa halvimmillaan vain reilut 15 000 euroa. Nyt tuotantokapasiteetti Suomen osalta myyty toistaiseksi loppuun. Samaa autoa saa kuitenkin vielä Skoda-merkkisenä noin 17 000 eurolla ja Volkswagenina noin 19 000 eurolla.
Julkaistu 21.04.2020 11:11

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Suomen halvimman sähköauton titteliä viime vuonna pitänyttä Seat Mii electriciä ei tällä hetkellä voi tilata, sillä kaikki Suomen-markkinoille varatut autot on myyty, vaikkakaan ei vielä valmistettu.

Seat Mii electric koetteli loppuvuodesta ensimmäisenä onnistuneesti meriveden pitävyyttä sähköauton hinnan alarajaa hapuiltaessa. Valtion sähköautohankintatuen ja maahantuojan kampanja-alennuksen yhteisvoimin Suomen halvimman sähköauton hankintahinta tippui 15 400 euroon, ja maahantuojan tilauskirjoista revähtivät selykset – tilauksia tipahti lähes 600.

Maahantuojan ale meni jo ja Seatille temppu oli ainakin huomioarvoltaan onnistunut. Tilauksen tehneet asiakkaat tosin joutuvat odottamaan autoaan vielä pitkään.

Lue myös: Sähköautoa harkitsevalla suomalaisella on jo noin 30 vaihtoehtoa – tässä niistä jokainen

– Tällä hetkellä tiedossa oleva Mii electricin tuotantokapasiteetti on Suomen osalta myyty loppuun, mutta käymme tietenkin neuvotteluja tuotantokapasiteetin lisäämiseksi. Emme ota toistaiseksi vastaan uusia asiakastilauksia, Seatin Suomen-johtaja Jukka Kiuru sanoo.

– Osa viime vuonna auton tilanneista on sen tietysti jo saanut, osa saa auton vielä tämän vuoden puolella ja osalla luovutus menee ensi vuodelle. Tällä hetkellä rekisteröitynä on 123 Mii electriciä.

Saman auton saa Skodana

Seatin sähköjunasta laiturille jääneiden kannattanee nyt suunnata katse Mladá Boleslavin suuntaan. Teknisesti ja valtaosin ulkonäönkin puolesta samanlainen sähköauto nimittäin löytyy samaan Volkswagen-konserniin kuuluvan Skodan pilttuusta nimellä Citigo-e iV.

Identtinen on myös alkaen-hinta, 19 389 euroa. Siitä höylääntyy edelleen valtion avokätisyyden ansiosta pari tonnia veks. Sisarusparveen kuuluu myös pari tonnia kalliimpi Volkswagen e-up.

Skodaa maahantuovasta Helkama-Auto Oy:stä viestitään uunituoreita Citigo-sähköautoja luovutetun jo asiakkaille. Nyt tilauksensa tekevät joutuvat odottelemaan autoa 6–7 kuukautta.

Skodan modernin historian ensimmäisen sähköauton akun kapasiteetti on 32 kilowattituntia. WLTP-kilometrejä luvataan 250. Sähkömoottorissa piisaa ruutia 61 kilowatin edestä, mikä Miin koeajon yhteydessä sai edullisen kaupunkikiesin tuntumaan reagoinnin ja kiihtyvyyden osalta lähes urheiluautolta.

Lue myös: Seat ei valmista Martorellin-tehtaallaan nyt uutta Leonia, vaan hengityskoneita – tuotantolinjaa vaikea enää tunnistaa

Lisää aiheesta:

Hyviä uutisia alle 25 000 euron sähköautoja kiikaroiville suomalaisilleSähköallergikoille sopiva taskuraketti palaa Suomeen – 180 kaakkia riittää pitkälle, kun paino on pidetty kurissaVolkkarin kansansähköauton myynti on alkanut, tässä Suomi-hinnat – hätäisimmät joutuvat pärjäämään ilman kahta toimintoaTällainen on Suomen halvin sähköauto – ”Toimintasädettä näytti olevan 268 kilometriä, mutta...”Suomen kuumin sähköauto myy niin hyvin, että omaansa joutuu odottamaan jo pitkän tovin – Volkkarilta muhkea alennus sisarmalliinUusien sähköautomallien vyöry lähestyy Suomea – valinnanvaraa löytyy kansanautoista järeisiin maastureihin
AutotSähköautotAutokauppaSeatSkodaVolkswagenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • Eilen08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen