Auringonoton vaarallinen varjopuoli vaanii helteistä nauttineita – lääkäri: ”Rusketus on itsessään merkki UV-vaurioista”

Huomenta Suomessa torstaina vieraillut Mehiläisen ihotautien erikoislääkäri Carl Kyrklund kertoi UV-säteilyn vaaroista ja niitä vastaan suojautumiselta.
Porottavan auringon alla olemisella on vakava varjopuolensa: liiallinen auringonpalvonta nimittäin altistaa melanoomalle, jota diagnosoidaankin yhä enemmän – erityisesti nuorten naisten keskuudessa.
Jonkin verran asiasta keskusteleminen on herättänyt ihmisten kiinnostusta auringonoton vaaroihin, kertoo Mehiläisen ihotautien erikoislääkäri Carl Kyrklund.
Silti edelleen on paljon tehtävää.
Aurinkosuojaa levitetään väärin
– Tiedämme, että ihmiset käyttävät aivan liian vähän auringonsuojavoiteita. Sitä levitetään vain kolmasosa siitä määrästä, mitä kuuluisi laittaa, Kyrklund sanoo.
Aurinkosuojaa tulisi laittaa teelusikallinen jokaista hoidettavaa aluetta – esimerkiksi kasvoja – kohtaan.
– Yhden pullon pitäisi kestää vain viikon.
Suojakertoimeksi Kyrklund suosittelee viittäkymmentä. Pienempikin suojakerroin voi riittää, kunhan aurinkorasvaa levittää riittävästi ja huolellisesti. Aurinkorasvaa pitää myös levittää säännöllisesti lisää.
Päivällä UV-säteily pahimmillaan

Videolla kerrotaan, millaisiin luomiin tulee kiinnittää huomiota.
Kyrklund kertoo, että puolet ihmisten saamasta UV-säteilystä tulee kello 13–15 välillä. Silloin pitäisi pystyä olemaan poissa auringosta viettämällä aikaa joko sisällä tai varjossa.
Vaikka ihminen ei palaisi auringossa, ei se tarkoita, että melanoomariskiä ei olisi.
– Silti se kumulatiivinen UV-määrä vaikuttaa riskiin. Pitäisi yrittää suojautua siltä UV-säteilyltä, Kyrklund sanoo.
– Rusketus on itsessään merkki UV-vaurioista.
Lapset ottavat mallia vanhemmiltaan
Lasten ohut iho on erityisen herkkä auringolle. Vanhempien tulisikin suojata lapsensa, mutta myös itsensä.
– Tiedetään, että lasten aurinkosuojakäyttäytyminen korreloi äidin aurinkosuojan käytön määrään. Jos äiti käyttää, niin lapsetkin käyttää sitä enemmän, Kyrklund kertoo.
Kyrklund tarkasti opastuksen päätteeksi Pekka Poudan selän. Katso koko haastattelu videolta.

Uusimmat
-
22:20
Ukraina torjunut Venäjän hyökkäyksen, Venäjä sanoo olevansa valmis jatkamaan neuvotteluja – MTV seuraa sotaa
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
20:02
Apinarokkoaalto levinnyt uusiin maihin Euroopassa, Belgia ottaa käyttöön 3 viikon karanteenin – lue lista varmistetuista maista
-
20:00
Johanna Harlin kuvasi hetken, kun hän teki positiivisen raskaustestin – murtui vuolaaseen itkuun
-
19:56
Venäjän liikenneministeri myöntää: Pakotteet ovat aiheuttaneet vakavia ongelmia: "Ovat rikkoneet käytännössä kaiken logistiikan maassamme”
-
19:54
Nyt sen naulasi myös tallipomo Jari-Matti Latvala – "Kalle on matkalla maailmanmestariksi"
-
19:48
Lewis Hamiltonilla pysäyttävä viesti Barcelonasta – tämä kohtaaminen jätti melkoisen jäljen
-
19:41
André Wickström roastasi härskisti Ina Mikkolaa feminismistä: "Hiljaa, kun miehet puhuu!"
-
19:37
Kuusamoon ja Pudasjärvelle tulvavaroitukset – runsasluminen talvi nostanut järvien vedenkorkeutta
-
19:30
Erin Anttila ei voinut kieltäytyä tv-sarjan kuvauksista – syynä asiaan intohimoisesti suhtautuva äiti
-
Lataa lisää