Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Amerikkalaisten lemmikki-innostus saa erikoisia piirteitä – koiranpentubuumi vaihtui kotkottajahamstraukseen

2:30Kristi kuvaa lemmikkejä lasin altaUnder the Glass -kuvissa korostuvat eri asiat kuin tavanomaisissa lemmikkikuvissa. Kristin helsinkiläisstudiolla on kuvattu kissoja, koiria ja jopa kana. Katso videolta, miten Olga-koiran kuvaus sujui!
Julkaistu 22.07.2020 12:47

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Amerikkalaiset ovat innostuneet kananpidosta koronakotoilun aikana.

Kerroimme aiemmin huolestuneen eläinlääkärin terveiset ihmisille, jotka korona-aikana unelmoivat uudesta koiranpennusta. Yhdysvalloissa lemmikki-intoilu on saanut lisää erikoisia piirteitä, sillä koronapandemia on saanut kansalaiset hankkimaan kanoja, kertoo New York Post.

LUE MYÖS: Saiko koronakaranteeni sinutkin haaveilemaan lemmikistä? Asiantuntijat varoittavat riskeistä: "Totta kai se tarkoittaa, että eläimiä hylätään"

"Kysynnässä on 260 prosentin nousu"

Esimerkiksi kanoja välittävä yritys My Pet Chicken on kertonut myyntilukujen nousseen maaliskuun jälkeen, kun kansa etsii tekemistä koronakotoilua piristämään.

– Kysynnässä on 260 prosentin nousu verrattuna viime vuoteen, on ollut vaikeaa pysyä kysynnän perässä, kertoo toimitusjohtaja .

Traci Torres

Torresin mukaan ihmisillä on nyt enemmän aikaa, minkä lisäksi kansaa houkuttelevat kanojen tuottamat, tuoreet munat. Kanoja on myyty esikaupunkialueille, mutta myös Manhattanille. Esimerkiksi New York Cityssä kanoja saa pitää, kunhan ne eivät aiheuta häiriötä.

Suomessakin voi pitää niin sanottuja kesäkanoja, kunhan noudattaa niihin liittyviä säännöksiä.

Kaikkien siipikarjan pitäjien on rekisteröidyttävä kunnan maaseututoimeen, maaseutuelinkeinoviranomaiselle tai maaseutusihteerille. Kanojen pitäminen kaava-alueella vaatii myös yhteydenoton oman kunnan terveydensuojeluviranomaiseen ja rakennusvalvontaan, muistuttaa Ruokavirasto. Lisäksi täytyy luonnollisesti tutustua esimerkiksi kanojen ruokintavaatimuksiin.

Kanaa ei voi pitää yksinään, sillä se kaipaa seuraa; lisäksi kanoille tulee tarjota niille sopiva asumus, joka tulee pitää puhtaana.

Vuokrakanatkin suosiossa

Kanoja ei välttämättä tarvitse ostaa omaksi: esimerkiksi Rent the Chicken -vuokrayritys vuokraa kanoja ja tarvikkeita puolen vuoden ajaksi. Kysyntä on perustaja Jenn Tompkinsin mukaan noussut tänä vuonna 30 prosentilla.

– Ihmiset etsivät tekemistä, varsinkin lapsille, koska kukaan ei enää [koronan takia] matkusta jumppaan, jalkapallotreeneihin, balettiin tai kokkaustunnille, Tompkins sanoo.

"Tämä on opettanut heitä huolehtimaan elävästä olennosta"

Koronan vuoksi kotonaan New Yorkissa kotoileva Chris Hewitt on hankkinut perheeseen kanoja itsensä ja poikiensa iloksi.

– Tämä on opettanut heitä huolehtimaan elävästä olennosta. Täytyy varmistaa, ettei niillä ole liian kylmä ai kuuma, ja etteivät ne ole kakkineet ruoka-astiaan. Siinä on paljon työtä, mutta se on hyvä tapa nitistää stressi näinä vaikeina aikoina, mies kommentoi.

LUE MYÖS: Hurja näky! Petolintu lensi suositun rannan yli Carolinassa kynsissään hain näköinen kala – viraaliksi levinnyt video käynnisti spekulaatiot Twitterissä

Lue lisää ifestyle-aiheista!

Lähteet: Nypost.com, Ruokavirasto.fi

Lisää aiheesta:

Iljettävä koronan aiheuttama lieveilmiö: Superrotat valtaavat Lontoon katuja ja kotejaKoronavirus sai koirarosvot liikkeelle Britanniassa – varkauksien määrä nousi dramaattisesti: "On kannattavampaa olla koiravaras kuin huumekauppias"Nälkäiset karhut aiheuttavat selkkauksia Pennsylvaniassa: "Melkein päivittäisiä valituksia"Matkailualan syvä ahdinko sai pohtimaan synkkiä vaihtoehtoja – kuusamolaisilta husky-yrittäjiltä loistoidea: "Ei tarvitse pelätä, että koirilta loppuu ruoka"Alligaattori sai hepulikohtauksen amerikkalaisperheen kotipihassa – tältä kutsumattoman vieraan riehuminen näyttiFloridassa spring break -lomaa viettävät opiskelijat vannovat bilettämisen nimeen koronaviruksesta huolimatta, katso video: "Tämä virus ei ole niin vakava"
HarrastuksetKoronavirusLinnutVapaa-aikaPiha ja puutarhaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Harrastukset
  • 18.10.07:30
    Koirat

    Mäyräkoirat mittelivät juoksuradalla – konkarivoittaja kellotti uuden ME-ajan

  • 16.10.13:12
    Kevennykset

    Aikuiset, ottakaa mallia! Lasten trampoliinivoimistelussa riittää vauhtia

  • 11.10.22:18
    Lemmikit

    Vierailimme hiirinäyttelyssä, jossa "maailman huolet unohtuvat"

  • 5.10.06:33
    Asian ytimessä.doc

    Hevonen astui Maaritin rintakehän päälle järkyttävin seurauksin – "En tunne mun jalkoja"

  • 19.9.09:10
    Takaisinvedot

    Tukes varoittaa: Tämän kuntopallon käyttö pitää lopettaa