Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alkuviikosta säässä tapahtuu raju käänne, kun viimeinen lämpöaalto iskee Suomeen – meteorologi toiveikas helteiden suhteen: Yleensä löytyy ne muutamat paikat

Esko Jämsä
Julkaistu 08.09.2019 13:47
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Viikko käynnistyy sateisena Etelä-Suomessa, minkä lisäksi Keski-Suomessa on liikkellä hajanaisia sateita. Tiistaina puskee kuitenkin lämmin ilmamassa, joka tuo vielä kerran kesäiset säät.

Tiistaina Etelä- ja Keski-Suomessa onkin odotettavissa hyvin aurinkoinen päivä, ja lämpötilat nousevat hyvin laajalla alueella 22–24 lämpöasteeseen. 

– Yleensä tällaisessa tapauksessa löytyy aina ne muutamat havaintoasemat, jossa se helleraja menee rikki, Forecan meteorologi Kristian Roine kertoo MTV Uutisille.

Hän kertookin pitävänsä hyvin mahdollisena, että jossain päin Suomea helleraja pääsee ylittymään.

Lue myös: Syyskuusta tulossa poikkeuksellisen sateinen – "Tälle on todellakin käyttöä", Pekka Pouta kertoo ja vinkkaa sadeasunkin tarpeesta

Lämpö vaihtuu sateisiin ja kylmään

Lämpöannoksesta on näillä näkymin tulossa vain päivän mittainen, sillä jo keskiviikkona lounaasta saapuu pilviä ja saiteta. Loppuviikko vaikuttaakin sateiselta.

– Usealle päivälle on ihan reippaita vesisateita tiedossa, Roine kertoo.

Hän kuvailee, että ajankohta on myöhäinen aika helteille, sillä kaikkien aikojen myöhäisin mitattu helle Suomessa on 17. syyskuuta.

– Täytyy olla aika ihme, että tämän jälkeen vielä helteitä tulisi, hän kuvailee.

Sääennusteiden mukaan ensi viikon lopussa sää alkaakin kylmenemään.

Lisää aiheesta:

Piknik-keliä vai suihkua niskaan? Meteorologi kertoo, mihin sateet jämähtävät viikonloppunaLähes Suomen kokoinen sadealue puskee pian luoteesta – mutta kesä ei ollutkaan vielä tässä! "Näyttää aika lämpöiseltä"Pekka Poudan katsaus kuukausiennusteeseen: "Tämä muutos tulee olemaan radikaali"Kesämyrskyn jälkeen on poutasää, luvassa jopa 30 asteen helteitä – kesän lämpöennätys voi mennä rikkiJoko kolea ja sateinen sää kyllästyttää? Sama meno jatkuu alkuviikon, mutta sitten koittaa uusi käänne – eikä se ole kuivaEnsi viikon helle on uhattuna – "Kahdesta suunnasta puristuksissa"
SateetKesäSyksySääHelleKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sateet
  • 11:00
    Sää

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"

  • 12.9.11:13
    Sää

    Liisa Rintaniemi: "Matalapaineiden ylimarssi" alkaa, vettä joka päivä ensi viikolla

  • 12.9.05:55
    Sää

    Sää viilenee ja sateet saapuvat

  • 8.9.18:03
    Sää

    Varoitus rankkasateista: Täällä lotisee tiistaina

  • 29.8.11:02
    Sää

    Ensin ropisee kunnolla, sitten lämpö palaa – "Syksyistä lähinnä Pohjois-Lapissa"