Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aki Kaurismäestä taiteen nuorin akateemikko

Julkaistu 23.05.2008 12:27(Päivitetty 26.05.2008 10:46)

Elokuvaohjaaja Aki Kaurismäki on tänään nimitetty kaikkien aikojen nuorimpana taiteen akateemikoksi. 51-vuotias Kaurismäki peri arvonimen lokakuussa kuolleelta ohjaaja Rauni Mollbergilta.

Aki Kaurismäki pitää akateemikon arvonimeä erityisessä arvossa.

- On sisäisen logiikkani mukaista, että olen kaksi kertaa kieltäytynyt palkallisesta taiteilijaprofessuurista, mutta otan vastaan palkattoman akateemikon arvonimen, Kaurismäki naurahtaa.

Taiteen keskustoimikunta painottaa, että Aki Kaurismäki on harvoja suomalaisia taiteilijoita, jonka erityinen tyyli tunnetaan maailmanlaajuisesti.

- Ei ole epäilystäkään, että Aki Kaurismäki on kansainvälisesti tunnetuin elokuvantekijämme. Hänen merkityksensä tienavaajana suomalaiselle elokuvalle ja muullekin taiteelle on merkityksellistä ja pitkävaikutteista, nimitysperusteluissa todetaan.

Kuollutta instituutiota pyritään piristämään

Elinikäinen akateemikko-nimitys on valtiollinen huomionosoitus ilman velvollisuuksia.

Taiteen akateemikkoja on tällä hetkellä kahdeksan, mutta määrää on tarkoitus nostaa syksyyn mennessä yhteentoista. Silloin akateemikkoja olisi yhtä monta kuin taiteilijaprofessoreita. Samalla pölyttynyttä instituutiota on muutoinkin tarkoitus raikastaa.

- Taiteilijoiden määrä on lisääntynyt ja taiteen kentälle on tullut uusia toimijoita, kuten mediataide ja uusi sirkus, siksi akateemikkojakin tarvitaan lisää, sanoo Taiteen keskustoimikunnan puheenjohtaja Hannu Saha.

Tieteen akateemikkoja voi nykyisen lain mukaan olla samaan aikaan 12.

Akateemikoista toivotaan erityisesti keskustelun herättäjiä ja sillanrakentajia eri taiteen alojen välillä.

- Taiteen akateemikot ovat huipputaiteilijoita, joiden näkemyksiä taiteesta ja maailmasta yleisemminkin olisi tärkeää saada paremmin esiin, arvioi Hannu Saha.

Hänen mukaansa kukaan ulkopuolinen ei voi määritellä akateemikkojen tehtäviä, mutta Taiteen keskustoimikunta voi antaa mahdollisuuksia säännöllisiin kohtaamisiin. Jo syksyllä Taiteen keskustoimikunta kutsuu akateemikot ja taiteilijaprofessorit yhteiseen keskustelutilaisuuteen.

Taiteen akateemikon arvonimi myönnetään tunnustuksena erittäin ansioituneelle taiteenharjoittajalle.

Muut taiteen akateemikot tällä hetkellä ovat kirjailija Paavo Haavikko, taidegraafikko Outi Heiskanen, arkkitehti Juha Leiviskä, teatteriohjaaja Ralf Långbacka, kirjailija Veijo Meri, kapellimestari Jorma Panula sekä tekstiili- ja muotitaiteilija Vuokko Nurmesniemi.

Lisää aiheesta:

Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassaKatsojasta tulee osa taideteosta "tekoälykauden perhedraamassa" TampereellaKAJ-yhtyeen Jakob Norrgård yllättää musikaalitähtenäTotuudella ei voi taistella valheita vastaan: Euroopassa totutellaan taas propagandaan ja valeuutisiinTaidetestaajien Keskinen: Balettiesitys olisi pitänyt keskeyttääMannerheimille rakas asia ehti jo kadota – elämys palasi takaisin remontoituun kotimuseoon
Kulttuuri

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • Eilen15:56
    Taide

    Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassa

  • ke18:58
    Taide

    Katsojasta tulee osa taideteosta "tekoälykauden perhedraamassa" Tampereella

  • ke13:57
    KAJ

    KAJ-yhtyeen Jakob Norrgård yllättää musikaalitähtenä

  • 9.11.20:00
    Propaganda

    Totuudella ei voi taistella valheita vastaan: Euroopassa totutellaan taas propagandaan ja valeuutisiin

  • 7.11.19:47
    Koulu

    Taidetestaajien Keskinen: Balettiesitys olisi pitänyt keskeyttää