Mitä vastata tubettajan tai ammattipelaajan urasta haaveilevalle lapselle? Yhdysvaltalaisäiti lyttäsi ensin 10-vuotiaan poikansa unelmat, mutta ymmärsi sitten sanoneensa samalla, ettei lapsen unelmilla ole merkitystä.
Poplaulaja, astronautti, prinsessa, taidemaalari… Lapset eivät välttämättä haaveile käytännöllisestä ammatista, jolla saisi leivän pöytään, vaan unelmalistalla saattaa olla epätavallisiakin asemia, joiden saavuttamista vanhempi pitää epätodennäköisenä ja -käytännöllisenä.
Nykyisin yhä useampi lapsi ja nuori unelmoi tubettajan tai ammattipelaajan työstä. Työ ei välttämättä ole helppoa ja harva pääsee oikeasti sillä tienaamaan, mutta vanhemman olisi syytä sivuuttaa takaraivossaan tykyttävä käytännöllinen näkökulma ja antaa lapsensa unelmoida.
Tämän on todennut yhdysvaltalainen Kristin Shaw, joka kertoo Today-sivustolla ilmestyneessä kirjoituksessaan, miten oppi lopulta kannustamaan 10-vuotiasta poikaansa unelmointiin ja samalla luovuuteen.
