60-vuotias Barbie muokattiin näyttämään ikäiseltään – lopputulos sai epäilevän vastaanoton
Barbie täyttää tänä lauantaina pyöreät 60 vuotta. On helppo huomata, että aika on kohdellut muovinukkea lempeästi, mutta miltä näyttäisi omanikäisensä Barbie? Yli viisikymppisille suunnattu Lumen-deittipalvelu visioi Barbielle uuden ulkomuodon.
Ei rypyn ryppyä tai vartalossa näkyviä ikääntymisen merkkejä. Barbie on onnistunut säilyttämään parikymppisen vartalon jo 60 vuoden ajan. Ensimmäisen kerran Barbie-nukke esiteltiin yleisölle Yhdysvalloissa 9.3.1959.
Oikeat ihmiset eivät kuitenkaan ole muovia. Vuosikymmenien mittaan Barbieta on kritisoitu vääristyneestä kehonkuvasta ja nyt myös ikärasismista.
Lumen on deittipalvelu yli 50-vuotiaille. Ikääntymisen kauneuden puolesta puhuvaa palvelua Barbien ikinuorekkuus on ärsyttänyt. Tämän vuoksi Lumen on aloittanut kampanjan leluteollisuuden harjoittamaa ikäsyrjintää vastaan.
Kauneus ei kuulu vain parikymppisille
Jos twiitti ei näy, voit avata sen tästä.
Osa kampanjaa on kuvasarja ikäisensä näköisestä Barbiesta – eikä ikääntyminen ole säästänyt Keniäkään.
– Monet naiset ovat sanoneet, etteivät he koskaan ennen ole olleet niin sinut itsensä kanssa kuin viisi- ja kuusikymppisinä. Tämän pitäisi näkyä vaikuttajaikoneissa, kuten Barbiessa, sanoo Lumenin perustaja ja toimitusjohtaja Charly LesterBuzzFeed-sivuston mukaan.
Lester rohkaisee leluteollisuutta tekemään myös leluja, joissa ikääntyminen näkyy. Menestys ja kauneus ei kuulu vain parikymppisille.
Mutta kuuluvatko lelut aikuisille?
Nettikommentoijat ovat tosin huomauttaneet, että lelut kuuluvat lähinnä lapsille.
– Tämä on söpöä ja pidän siitä, mutta ajattelisin, että nukkejen monimuotoisuuden pitäisi palvella vain ja ainoastaan lapsia, jotta he kasvaisivat tietäen, että heitä arvostetaan. Sinä olet aikuinen, arvosta itse itseäsi, toteaa Allison Facebookissa.
– Jymy-uutinen: leluja tehdään tietylle yleisölle. Lapset eivät halua vanhaa Barbieta. Toki kaiken ikäiset ovat kauniita, mutta ehkä tässä keskustelussa kohteeksi pitäisi ottaa Hollywood-tähdet? Miksi lelut? kysyy Kirsen.
– Oletko ainut, jonka nämä kuvat saavat tuntemaan olonsa epämukavaksi? Minusta ne näyttävät vähän oudoilta, kirjoittaa Lisa.
Katso kaikki kuvat kuusikymppisestä Barbiesta täältä.
Lähde: BuzzFeed
Uusimmat
-
12:00
Frontexin noin 50 rajavartijaa ja muuta työntekijää saapuu tänään avuksi rajalle
-
11:33
Pahamaineisessa moskovalaisvankilassa olevan yhdysvaltalaistoimittajan vankeus jatkuu
-
11:31
Parikymppinen mies ampui tuntemaansa miestä Tampereen Näsinpuistossa – syyttäjä vaatii kuuden vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta
-
11:31
Renny Harlin valmisti Johanna-vaimolleen syntymäpäiväyllätyksen – näin puoliso reagoi
-
11:20
Ferrari-pomolta kiusallinen paljastus F1-kauden ratkaisuhetkistä: "Se oli Charles"
-
11:15
Yleinen terveysongelma moninkertaistaa alkoholin haitat – "Erittäin haitallinen yhdistelmä"
-
10:52
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen saavat kansanjuhlan Jyväskylään
-
10:52
Suomalaispelaaja ällistytti NHL:ssä – ihmesuorituksen jälkeinen kommentti hämmensi valmentajan: "Eihän tuolle voi kuin nauraa"
-
10:44
Täysi talvi marraskuussa hämmentää meteorologiakin – lähipäivien ennusteessa "postikorttimaisema"
-
10:30
Teollisuusliiton Riku Aalto vetoaa SAK:n yhtenäisyyden puolesta: "Jos riitelemme keskenämme, voimme yhtä hyvin luovuttaa"
-
10:28
Viittä ihmistä epäillään törkeästä ihmiskaupasta marja-alalla – mahdollisia uhreja jopa yli 2 000
-
10:11
Kriisiseurassa kuohuu: Valmentajaruletin hinta kymmeniä miljoonia
-
10:10
Ilmastokokous on elintärkeä tarkastuspiste – ensimmäistä kertaa selviää, miten ilmastonmuutoksen hillintä on onnistunut
-
10:10
Krisse Salminen voitti TTK:n vuonna 2012 – julkaisi nostalgisen otoksen
-
10:06
Kymmenen kuollut jäätävissä myrskyissä Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
10:00
Tennishuuma kasvaa MTV:llä – tähtipelaajien turnaukset tarjontaan pitkällä sopimuksella
-
09:59
Israelin ja Hamasin neuvotteluja välittävä Qatar toivoo aselevon jatkuvan pidempään – MTV seuraa sotaa
-
09:54
Yksittäisen potilaan arat tiedot tiirailun kohteena Pohjois-Pohjanmaalla – syynä silkka uteliaisuus
-
09:48
Tiina selätti sähköautoilijoiden talvisen ongelman yksinkertaisella kikalla: "Pääsisiköhän sitä autotehtaalle suunnitteluhommiin"
-
09:43
Etyjin puheenjohtajakiistaan löytymässä ratkaisu
-
Lataa lisää