Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

60-metrisen Vuosaarenhuipun alla makaa miljoonia tonneja jätettä – vanha kaatopaikka on nyt virkistysalue

Vuosaarenhuippu. Kuva: Timo Newton-Syms
Julkaistu 02.09.2021 12:11
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Helsingissä sijaitseva Vuosaarenhuippu on paikallisille jo tuttu virkistysalue, joka kuitenkin on entinen Vuosaaren kaatopaikka. Vielä 1980-luvulla alueelle kipattiin jätettä, kunnes kaatopaikka suljettiin kolmisenkymmentä vuotta sitten. 

Itse maisemointi-idea lähti liikkeelle vuonna 1996. Huipun sisällä on miljoonia kuutioita kaupunkirakentamisesta yli jäänyttä maa-ainesta. Päälle on kasattu pintamaakerroksia. 

Virkistysaluetta on rakennettu ja maisemoitu siis jo parin vuosikymmenen ajan. Alueelle on nyt valmistunut uusi opastus, reitistö ja palveluita, kuten WC-tilat. Alue avataan virallisesti tänään 2. syyskuuta. 

Vuosaarenhuipun korkein kohta yltää 60 metriin ja virkistysalue kattaa 60 hehtaaria. 

Virkistysalueen rakentamisessa saavutettiin noin 2 400 000 polttoainelitran ja 6 000 CO2-tonnin säästöt verrattuna siihen, että maamassoja olisi lähdetty ajamaan kaupungin ulkopuolelle.

Viiden jälkeen -ohjelma vierailee Vuosaarenhuipulla torstaina. Haastattelussa ovat Helsingin kaupungin massakoordinaattori Mikko Suominen sekä luontoasiantuntija Tuuli Ylikotila.

Komeiden maisemien lisäksi haastattelussa selviää, mitä kaikkea kaatopaikan muuttaminen virkistysalueeksi on vaatinut. 

Viiden jälkeen -ohjelma kello 16.58 alkaen MTV.fi-palvelussa ja MTV3-kanavalla

Lisää aiheesta:

Uhanalaisten taimenten kutupaikalle rysätettiin tonneittain kiviä – poliisi epäilee rikostaLuonnonsuojelualueen kupeeseen ilmestyi iso lämpöputki Espoossa, asukkaat tyrmistyivät: "Syvää surua ja järkytystä"Tältä näyttää jätteiden päälle 60 metrin korkeuteen rakennettu ulkoilualue Helsingissä – projekti maksoi yli 10 miljoonaa euroaHelsingissä testataan uutta rahaa ja luontoa säästävää lumensulatuslaitetta – katso, miten se toimii!Helsingin paraatipaikalta myydään saari, jonka hinnasta ei vielä suostuta hiiskumaan – MTV Uutiset vieraili saarella ja selvitti myyntikohteen historian"Mistäs tuo oikein ilmestyi?" – Espooseen kohosi täysin yllättäen satametrinen piippu, jota ei voi olla huomaamatta
Viiden jälkeenLuonto ja eläimetHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Viiden jälkeen
  • Eilen16:29
    Diabetes

    Diabeteslääkäri päivästä, jolloin sai itse älypumpun: "Olin yhtäkkiä vapaa"

  • Eilen13:08
    Diabetes

    Kysely: Diabeetikot pääsevät lääkäriin liian harvoin – "He ovat pimennossa"

  • ke19:19
    Miehet

    Suomalaismiehillä menee paljon paremmin kuin aiemmin

  • ke06:27
    Suomi

    Datakeskushurmos jyllää, mutta mitkä ovat todelliset hyödyt? Tutkijalta varoituksen sana

  • ti19:16
    Sauna

    Käykö saunominen urheilusta? "Samanlaisia vaikutuksia"