30 asuntoa myymättä Tuusulan asuntomessuilla
Tuusulan asuntomessuille rakennetut ns. modernia puuarkkitehtuuria edustavat rivitaloasunnot ja kohutuimmat erillistalot ovat pääosin myymättä. Alueen kaikkiaan noin 130 kohteesta 30 on vailla ostajaa.
Arkkitehtuurinsa takia monenlaisia mielipiteitä kirvoittaneet Huminakujan erillistalot sekä alueen keskiosaa hallitsevien erikoisenmuotoisten rivitalojen ja eteläisen reunan hirsirivitalojen asunnot ovat pääosin myymättä. Alkuperäiset hintapyynnöt olivat korkeimmillaan jopa 15 000 markan tuntumassa neliöltä. Paikallisten kiinteistönvälittäjien mukaan ne olivat yllättävän korkeita: vain kulttuurihistoriallisesti tavattoman arvokkaan Tuusulan Rantatien varrella sijaitsevista kiinteistöistä on aikaisemmin saatu vastaavia hintoja. Kunnassa pyydetään uudehkoistakin omakotitaloista yleisesti noin 10 000 markkaa neliöltä ja rivitaloasunnoista vastaavasti keskimäärin 8 000 markkaa neliöltä.
On huomattavaa, että hirsirivitalojen neliöhinnat ovat haitarin korkeammasta päästä. Myyjän mukaan tämä johtuu paremmasta perusratkaisusta. Erillistalojen hinnat puolestaan sijoittuvat 1,7 - 2,1 miljoonan markan välille - asunnot ovat suuria ja neliöhinnat molemmin puolin 12 000 mk/neliö.
Asuntomessualueen puutarhojen hoito ei ole yhtä vapaata kuin muualla pohjavesialueen läheisyydestä johtuen, mutta myyjien mukaan tällä ei ole ollut vaikutusta kaupan nihkeyteen. Palvelut sen sijaan puuttuvat vielä kokonaan ja on hyvin mahdollista, ettei arkkitehtikilpailun tuloksena syntynyt kuutiomainen talotyyppi miellytä konservatiivista asiakaskuntaa.
Myös Asuntomessujen itse rakennuttama mediakohde, tulevaisuuden asumista monella tapaa peilaava Villa 2000 on myymättä. Sen hintapyynnön odotetaan asettuvan noin kolmen miljoonan markan tuntumaan. Tähän tavattoman edistykselliseen taloon toivotaan asukkaiksi yhtä tai useampaa perhettä. Talossa on kaksi makuuhuonetta sekä yksi iso, hyvin vapaasti muunneltava tila. Talo on täysin muuttovalmis; vain tietyt mittaukset on vielä suoritettava kunhan Tuusulaan saadaan ensimmäiset pakkaset.
Kannustalojen paljon huomiota herättänyt "Kosketus" on niinikään myymättä. Tässäkin talossa on sovellettu nykyaikaista tekniikkaa, jota asukkaat voivat säätää makunsa mukaan lähes rajattomasti.
Uusimmat
-
06:27
Täyssähköautojen määrä Suomessa kaksinkertaistui vain vuodessa
-
06:27
Kommentti: Mäen ja Hakolan MM-menestys poikkeuksellinen jackpot – hopeahuumaan olisi ollut osuvampikin Suomi-rapin hitti
-
06:22
Valko-Venäjän oppositiojohtaja Tsihanouskaja saapuu vierailulle Suomeen
-
06:20
Unilääkkeiden myynti laskussa, masennuslääkkeiden myynti nousussa – varo silti tekemästä väärää johtopäätöstä tilastoista
-
06:19
Eeli Tolvasen sivallus ratkaisi suomalaiskamppailun – uran ensimmäinen voittomaali NHL:ssä
-
06:12
Saarikko tarjoaa sote-uudistusta ratkaisuksi kuntien talousahdinkoon
-
06:05
Poikkeusolot todetaan tänään – myös ravintoloiden sulkemisesta esitys
-
05:55
"Ei saakeli, tähänkö tämä menee" – Suomen hiihtoluotsi aitiopaikalla, kun juhlapäivä oli tuhoutua ennen aikojaan
-
05:49
14-vuotias tyttö jäi pois koulusta sairastelun vuoksi, koulu teki lastensuojeluilmoituksen – "Mitään muuta apua ei ole kaivattu kuin että saataisiin hoitoa"
-
05:48
LK: Levin Burger Kingin työntekijällä koronavirustartunta
-
05:26
Tällainen oli Trumpin ensimmäinen merkittävä puhe vallanvaihdoksen jälkeen
-
05:17
Koronanäytteen ottaminen ei aina mene ihan putkeen: "Yksittäisiä katkeamisia on sattunut ja muutamia reippaampia nenäverenvuotoja"
-
02:00
Saarikolla lääke kuntien talousahdinkoon – "Kun sote lähtee tehtävälistalta, kuntapäättäjille jää tilaa"
-
00:11
Trump vihjaili presidenttiehdokkuudestaan – "Ehkä päätänkin voittaa heidät vielä kolmannen kerran"
-
23:49
Onnettomuus majapaikassa pakotti suomalaiskuskin keskeyttämään MM-rallin: "Näyttää siltä, että kaikki on mahdollista"
-
23:18
Yhdysvalloissa aloitetaan tutkinta New Yorkin kuvernööriin liittyen – kaksi ex-alaista syyttänyt seksuaalisesta ahdistelusta
-
22:32
Saksa rokottaa jo opettajia, Ruotsin iäkkäistä 80 prosenttia rokotettu – näin koronarokotukset etevät Euroopassa
-
21:52
Pörssiyhtiö Caverionin toimitusjohtaja vaihtuu
-
21:49
Joni Mäki ja Ristomatti Hakola saivat MM-hopeat kaulaan – katso mitalihaastattelu Oberstdorfista!
-
21:03
Kim Kardashianin ja Kanye Westin eron syyt selvillä? – "Se maksoi hänelle avioliiton"
-
Lataa lisää