Ilman oikeaa kättä syntymästään asti elänyt Tanja Kari oli maastohiihtourallaan kaikki lajit huomioiden maailman parhaita vammaisurheilijoita. Hän hiihti yhdellä kädellään kelpo tavalla myös kansallisissa kisoissa vammattomien urheilijoiden seassa.
Kari, 48, voitti kaikkiaan 11 maastohiihdon paralympiakultaa ja yhdeksän maailmanmestaruutta ja oli vammaishiihdossa usein ylivoimainen – lähimmät haastajat saattoivat jäädä hänestä useita minuutteja.
Vuonna 1971 syntyneen Karin taival tätä kohti käynnistyi jo varhain. Hän muistelee sivakoineensa ensimmäiset kisansa viisivuotiaana.
– Maastohiihto oli iso juttu suomalaisessa urheilussa ja harrastajia oli paljon. Ensimmäisenä minulla tulivat lapsuuden motivaatio ja tavoitteet. Ensin kehityttiin luokan ja koulun parhaaksi hiihtäjäksi, ja sitten oli koulujen välisiä ja piirinmestaruuskisoja ja niin päin pois, Kari kertaa MTV Urheilulle puhelimitse.
Lapsuuden tavoitteiden täytyttyä Kari alkoi kilpailla kansallisella tasolla ja luoda tavoitteita yleisen sarjan SM-kisoihin.
– Minun vammani on niin pieni, että ei todellakaan ollut mitään syytä olla hiihtämättä vammattomien kanssa. Siihen joukkoon sulautui ja sekoittui hyvin.
– Olin pienestä pitäen katsonut Marja-Liisaa (Kirvesniemi, o.s. Hämäläinen) ja Pirkko Määttää ja sitten hiihdin samoissa kisoissa heidän kanssaan. Niihin aikoihin Suomen naiset olivat ihan maailman kärkeä, ja taso oli erittäin kova, Kari tunnelmoi.
Karin parhaat hiihdot osuivat 2000-luvun taitteeseen. Vuonna 2000 hän sijoittui SM-kisoissa Jyväskylässä naisten 15 kilometrin vapaan kilpailussa 24:nneksi.
– Silloinhan oli A-, B- ja C-maajoukkue, ja SM:eissä olin sopivasti heidän seassaan. Kansallisia hiihtojahan oli joka viikonloppu, ja niissä tuli aika nappihiihtoja montakin kertaa.




