Yhdysvallat 2009. Ohjaus: Ruben Fleischer. Käsikirjoitus: Rhett Reese, Paul Wernick. Tuottaja: Gavin Polone. Kuvaus: Michael Bonvillain. Leikkaus: Alan Baumgarten. Musiikki: David Sardy. Pääosissa: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin. Kesto: 88 min.
Zombiet ovat tappavan hauskoja – ainakin jos on uskominen Ruben Fleischerin kelpoa esikoiselokuvaa. Eipä silti, eläviä kuolleita on ollut vaikea ottaa pelottavan tosissaan sitten Jacques Tourneurin (I Walked With a Zombie, 1943) ja George Romeron (Night of the Living Dead, 1968; Dawn of the Dead, 1978) aikojen. Danny Boylen (28 Days Later, 2002) ystävät saattavat tosin olla eri mieltä.
Oli miten oli, peruspainotus zombie-leffoissa on viime vuosikymmeninä ollut koominen, ja sitä se on Fleischerinkin karnevaalielokuvassa. Esikuvia (Shaun of the Dead, 2004; Army of Darkness, 1992) ei tarvitse kaukaa hakea.
Zombieland on roadmovie zombi-epidemian valtaamasta maailmasta, ja harvoista eläviä kuolleita vastaan taistelevista eloonjääneistä. Neuroottinen opiskelijanörtti Columbus (Jesse Eisenberg) kohtaa Amerikkaa halkovalla harharetkellään viskiin menevän Tallahasseen (Woody Harrelson).
Rajuotteinen Tallahassee elää zombiemetsästykselle ja kreemitäytteisille Twinkie-leivoksille.
Yhdessä matkaa jatkava kaksikko kohtaa reissullaan myös muita kohtalotovereita, joista haastavimmiksi osoittautuvat siskokset Wichita (Emma Stone) ja Little Rock (Abigail Breslin). Neuvokkaiden nuorten naisten oma agenda heittää pian kapuloita miesten rattaisiin – myös romanttisessa mielessä.
Zombieland onnistuu hetkittäin olemaan hauskasti oivaltava, kiitos naulan kantaan osuvan huumorin. Woody Harrelson sopii tämänkaltaisiin räyhärooleihin kuin nenä päähän, vaikka miehen otteista usein kuultaa läpi tuttu puhkikaluttu maneerismi. Todella hillittömän hetken tarjoaa myös cameo-piipahduksen tekevä koomikko !
