Ukraina aikoo hakea Natolta nopeutettua liittymistä sotilasliittoon, sanoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. Hänen mukaansa Ukraina on jo todistanut soveltuvuutensa Naton jäseneksi.
Ukraina myös kieltäytyy neuvottelemasta Venäjän kanssa niin kauan kuin Vladimir Putin on Venäjän presidentti, Zelenskyi lisäsi.
Zelenskyi puhui sen jälkeen, kun Putin ja neljän Ukrainan alueen nukkejohtajat olivat allekirjoittaneet Moskovassa sopimukset, joiden mukaan alueet liittyisivät Venäjään. Sopimuksilla ei ole kansainvälisoikeudellista pätevyyttä eikä kyseisten alueiden asema siten muutu miksikään.
Lue myös: Putinin puhe rönsyili erikoisista historiaviittauksista ja satanismisyytöksistä hurmioon, johon yhtyi koko Kremlin sali
Zelenskyi kutsui Venäjää terroristivaltioksi
Zelenskyi hyökkäsi myös kovasanaisesti Venäjää vastaan sen jälkeen, kun ainakin 25 ihmisen kerrottiin kuolleen ja noin 50 haavoittuneen Venäjän iskussa humanitaariseen saattueeseen Zaporizhzhjassa maan eteläosassa.
Zelenskyi kutsui Telegram-viestissään Venäjää terroristivaltioksi.
– Vain sellaiset terroristit, joilla ei pitäisi olla mitään sijaa sivistyneessä maailmassa, voivat tehdä tällaista. Vihollinen raivoaa ja etsii kostoa meidän päättäväisyytemme ja omien epäonnistumisiensa vuoksi. Se tuhoaa rauhanomaisia ukrainalaisia, koska se menetti kaiken inhimillisen jo aikoja sitten. Verenjanoiset saastat. Tulette vielä vastaamaan jokaisesta menetetystä ukrainalaiselämästä, Zelenskyi kirjoitti brittilehti mukaan.
