Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllätyskäänne? Järvilehto kertoi oikeudessa silminnäkijästä

Jyrki Järvilehto ja hänen asianajajansa Juhani Ripatti.
Jyrki Järvilehto ja hänen asianajajansa Juhani Ripatti.
Julkaistu 22.11.2011 14:03(Päivitetty 03.10.2012 11:23)
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

paivihannula

Entinen F1-kuljettaja Jyrki Järvilehto kertoi tänään oikeudessa, että hänen muistikuvansa turmaillan tapahtumista ovat hyvin hatarat.

- Ihan totuuden nimissä en kauheasti muista siitä, Järvilehto vetosi syyttäjän tentatessa häntä.

- Minulla on kuitenkin yksi silminnäkijä, joka näki, että me menimme paikan ohi. Hän näki, että [ystävä] ajoi sitä venettä.

Oikeuden puheenjohtaja kysyi Järvilehdolta, aiotaanko tätä silminnäkijää kutsua todistajaksi. Tähän Järvilehdon asianajaja Juhani Ripatti vastasi, että hänkin sai kuulla kyseisestä todistajasta vasta tänään aamulla oikeustalon aulassa. Puolustus jäi miettimään, kutsutaanko kyseinen henkilö oikeuteen asti.

Väitetty silminnäkijä ei ole paikkakuntalainen, mutta hänen mökkinsä on Järvilehdon mukaan korkealla paikalla Tammisaaren satamasta Jomalvikin kanavalle johtavan reitin varrella.

"Muistan, että herään vedestä"

Järvilehto kertoo muistavansa hämärästi, miten hän saapui kaverinsa kanssa Tammisaaren satamaan yöllä.

Seurueeseen liittyi jossain vaiheessa muitakin henkilöitä, ja ilmeisesti illan aikana ajettiin myös taksilla. Muutoin myöhäisillan tapahtumat ovat suurelta osin pyyhkiytyneet muistista. Kotimatkastakaan Järvilehto ei osaa sanoa mitään.

- Sen jälkeen muistan, että herään vedestä ja tajuan, että olen nyt hukkumassa tähän.

Myöhemmin hän vielä täsmensi.

- Minulla ei ole ollut mitään aavistusta siitä, mitä on tapahtunut, tai missä olen. Ainut, mitä ymmärsin oli se, että olen ollut todella kipeä.

Noin tunti törmäyksen jälkeen Järvilehto hakeutui törmäyspaikan läheiselle talolla, josta hänelle hälytettiin apua.

"Olemme menneet kovempaakin"

Järvilehto myöntää, että syyttäjä on todennäköisesti oikeassa turmaveneen vauhdista. Veneen navigaattori säilyi ehjänä, ja siihen tallentuneista tiedoista käy ilmi, että nopeus on ollut kanavaan tultaessa jopa 86 km/h. Nopeusrajoitus kanavassa on viisi kilometriä tunnissa.

- Olemme menneet huomattavasti kovempaakin kuin mitä tällä kertaa. Ja aina olemme menneet läpi.

Järvilehto kertoi nauttineensa illan aikana viiniä ja olutta. Määrää hän ei kuitenkaan osannut kertoa. Syyttäjä pyysi Järvilehtoa myös määrittelemään, oliko hänen päihtymyksensä aste Tammisaaresta lähdettäessä heikko, keskivahva vai vahva.

- Sanotaan, että keskijuovuksissa, Järvilehto totesi lopulta

Järvilehto kiistää syyllistyneensä rikokseen asiassa. Syyttäjä vaatii Järvilehdolle vankilatuomiota.

Katso Johanna Tuurin raportti Raaseporista (Seitsemän uutiset 22.11.2011)

Sumo video id

Järvilehdon vaimon väitetty kommentti: Nyt se paska valehtelee

Syyttäjä vaatii Järvilehdolle vankeutta

Järvilehto kiistää ajaneensa venettä

Järvilehdon veneen karttaplotteri paljastaa ajonopeuden

Lisää aiheesta:

Auer-käräjillä koettiin täysin poikkeuksellinen päivä – "Tulee epäuskoinen kuva"Poliisi tutkii epäiltyä salakatselua ammattikoulussa PietarsaaressaTörkeä ryöstö Vantaalla: Veitsimiehet pakottivat 16-vuotiaat metsään ja veivät kaiken vyötä myötenTyöntekijä loukkaantui vakavasti lipunnostossa – työnantajalle sakotAuerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasiPoliisi löysi kuolleen miehen Raahessa – epäilee henkirikosta
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:43
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä koettiin täysin poikkeuksellinen päivä – "Tulee epäuskoinen kuva"

  • 17:38
    Pietarsaari

    Poliisi tutkii epäiltyä salakatselua ammattikoulussa Pietarsaaressa

  • 16:55
    Ryöstöt

    Törkeä ryöstö Vantaalla: Veitsimiehet pakottivat 16-vuotiaat metsään ja veivät kaiken vyötä myöten

  • 16:18
    Työtapaturmat

    Työntekijä loukkaantui vakavasti lipunnostossa – työnantajalle sakot

  • 15:46
    Anneli Auer

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi