Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli kuusi vuotta työelämään – Tutkijan mukaan työttömyys selittää maahanmuuttajien rikollisuutta

Pellervon taloustutkimuksen (PTT) mukaan Lähi-idästä ja Somaliasta tulevat maahanmuuttajat työllistyvät Suomessa kaikkein hitaimmin.
Pellervon taloustutkimuksen (PTT) mukaan Lähi-idästä ja Somaliasta tulevat maahanmuuttajat työllistyvät Suomessa kaikkein hitaimmin. Lehtikuva
Julkaistu 21.01.2017 08:44

MTV UUTISET - STT

Työttömyys ja heikko osallistuminen yhteiskuntaan selittävät sitä, miksi tietyissä maahanmuuttajaryhmissä rikollisuuden taso on niin korkea. Näin sanoo tutkija Martti Lehti Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutista (Krimo).

– Asiaan voitaisiin vaikuttaa nykyistä yksilöllisemmällä ja kokonaisvaltaisemmalla kotouttamisella, Lehti katsoo.

Krimon tutkija Mikko Aaltonen lisää, että yleisesti syrjäytymisen ehkäiseminen on myös rikollisuuden ehkäisemistä.

STT kertoi aiemmin tässä kuussa, että poliisille ilmoitetuissa seksuaalirikoksissa ulkomaalaisten epäiltyjen osuus kasvoi viime vuonna.

Tutkimusten mukaan Lähi-idästä ja Afrikasta tulleilla maahanmuuttajilla on moninkertaiset pahoinpitely-, omaisuus- ja seksuaalirikollisuuden tasot kantaväestöön verrattuna, Lehti sanoo.

– Näistä maista suuntautuva maahanmuutto on suurelta osin humanitaarista. Ihmisten edellytykset osallistua työmarkkinoille ovat usein huonot, Lehti toteaa.

Kotouttaminen lähtömaasta riippumatta sama 

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) neuvotteleva virkamies Paula Karjalainen sanoo, että Lähi-idästä ja Afrikasta tulleita maahanmuuttajia lähestytään kotouttamisessa samalla tavalla kuin muita maahanmuuttajia. Näin on siitä huolimatta, että heidän lähtökohtansa poikkeavat muista maahanmuuttajista. 

– Pakolaisuuttakin tuottavista maista tulevat ihmiset ovat hyvin erilaisia. On luku- ja kirjoitustaidottomia sekä korkeakoulutettuja. Ryhmittelyä lähtömaan perusteella ei ehkä ole katsottu järkeväksi.

Pellervon taloustutkimuksen (PTT) mukaan Lähi-idästä ja Somaliasta tulevat maahanmuuttajat työllistyvät Suomessa kaikkein hitaimmin. Näistä maista tulleilla maahanmuuttajilla ensimmäinen työpäivä oli keskimäärin kuuden vuoden ja kahden kuukauden päästä Suomeen tulosta.

Vertailun vuoksi, esimerkiksi Virosta tulevat työllistyvät keskimäärin noin vuodessa ja kymmenessä kuukaudessa, Venäjältä tulevat neljässä ja puolessa vuodessa. Viime vuonna julkaistussa tutkimuksessa oli seurattu vuosina 1995-2006 tulleita työikäisiä maahanmuuttajia vuoteen 2013 asti.

Selvitys: Turvapaikanhakijat hyvin te-palveluissa 

TEM:in selvityksen mukaan työ- ja elinkeinopalvelut tavoittivat oleskeluluvan saaneet turvapaikanhakijat hyvin. Viime tammi-heinäkuussa kuntaan rekisteröityneistä oleskeluluvan saaneista turvapaikanhakijoista 94 prosenttia oli syyskuun alussa ilmoittautunut työnhakijaksi, Karjalainen kertoo. 

– Melko pieni määrä on siis työvoiman ulkopuolella.

Te-palveluihin ilmoittautuneista noin 90 prosentille oli tehty kotoutumissuunnitelma syyskuun alkuun mennessä. Yli puolet oli aloittanut kotoutumiskoulutuksessa tai työkokeilussa, Karjalainen kertoo.

– Oleskeluluvan saaneita turvapaikanhakijoita ohjattiin palveluihin muita maahanmuuttajia aktiivisemmin, heti oleskeluluvan myöntämisen jälkeen jo vastaanottokeskuksessa.

Karjalaisen mukaan esimerkiksi palkkatukea ja työkokeiluja voisi maahanmuuttajille olla nykyistä enemmän.

– Työllistymistä helpottaisivat työelämää lähellä olevat palvelut, joissa pääsee näyttämään osaamistaan.

Eläketurvakeskuksen viime vuonna julkaiseman tutkimuksen mukaan varsinkin palkkatuki edistää maahanmuuttajien työllistymistä.

– Työyhteisöjenkin pitäisi muuttua niin, että otettaisiin avoimemmin töihin ihmisiä, vaikka he eivät osaa täydellisesti suomea, Karjalainen lisää.  

Lisää aiheesta:

Omolaralla, 33, on kaksi korkeakoulututkintoa, muttei töitä Suomessa – "Yritysten pitäisi olla avoimempia"THL: Maahanmuuttajanaiset ja -miehet työllistyvät eri reittejä – harva saa töitä TE-toimiston kauttaSyrjintä työelämässä vaikeuttaa maahanmuuttajanaisten kotoutumista Suomessa on satojatuhansia työttömiä, mutta hallitus lisää työperäistä maahanmuuttoa – näistä syistä EK:n johtaja kehuu päätöstäLaaja tutkimus: Perheenyhdistämisen kautta Suomeen saapuneet miehet työllistyvät nopeammin kuin muut pakolaisryhmätTyöministerin kolumni: Mallia maahanmuuttajien kotouttamiseen USA:sta – nämä kolme asiaa täytyisi oppia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"