Wahren-opiston rehtori Simo Veistola sanoo opiston pystyneen rajaamaan tarkasti alueet, joilla koronaviruksen saanut opettaja on liikkunut. Koronaviruksen saaneen opettajan oireet alkoivat torstaina.
Tuhannen oppilaan opistosta 31 henkilöä altistui koronaviruksen saaneen opettajan kautta virukselle. Opettaja oli ollut matkalla Pohjois-Italiassa. Wahren-opiston rehtori Simo Veistola kertoo opiston pystyneen rajaamaan altistuneet nopeasti.
– Opettajan oireet alkoivat torstaina. Perjantaina hänellä ei enää ollut opetusta. Ilmoitimme altistuneille ja nyt sekä opettaja että altistuneet ovat karanteenissa terveysviranomaisten ohjeiden mukaisesti.
Lue myös: 7 uutta koronatapausta Suomessa – Forssassa sairastui opettaja: altistuneena yli 30 opiskelijaa
Näin koronavirus on levinnyt Suomessa: Katso tästä tartunnat ja ajantasainen tieto
Opettaja oli liikkunut vain rajatulla alueella opistossa.
– Hän ei esimerkiksi käynyt ruokalassa. Olemme sulkeneet luokkahuoneen, jossa hän opetti ja se siivotaan tänään THL:n ohjeiden mukaisesti, Viertola sanoo.
Kyseisen opettajan tunnit on peruttu kahdelta viikolta. Muuten opiston toiminta jatkuu tällä viikolla normaalisti. Opiston opiskelijoille ja tiloissa toimiville vuokralaisille on tiedotettu asiasta tänä aamuna.

