Ethän säilytä mausteita väärässä paikassa?
Sekä kokonaiset että jauhetut mausteet säilyvät hyllyssä hyvänä yllättävänkin kauan - jos niitä säilytetään oikeassa paikassa.
Mausteet eivät pilaannu tai homehdu muiden ruokien tavalla, mutta saattavat sen sijaan menettää tehoaan ja makuaan vuosien saatossa. Monet suomalaiset lyhentävät mausteiden käyttöaikaa tietämättään säilyttämällä niitä kaapissa suoraan hellan yläpuolella. Mausteet viihtyvät viileässä, kuivassa ja pimeässä, joten lämmin maustekaappi saattaa pilata mausteet nopeammin.
Kokonaiset mausteet säilyvät parhaiten
Kaikista parhaiten maustehyllyssä säilyvät kokonaiset mausteet, joita kannattaa siis suosia, jos mausteita käyttää harvoin. Kokonaiset mausteet voi jauhaa ruokaan helposti morttelin avulla. Kokonaiset mausteet voivat optimioloissa säilytä hyllyssä jopa neljä vuotta. Mausteita täytyy kuitenkin tällöin säilyttää kuivassa ja suojatussa paikassa, esimerkiksi ilmatiiviissä rasiassa. Mausteita ei myöskään kannata altistaa valolle, jolloin niiden säilyvyysaika lyhenee. Äärimmäisen vahvat, kokonaiset mausteet, kuten kaneli ja pippuri voivat säilyä hyllyssä jopa yli neljä vuotta.
Jauhettujen mausteiden säilyvyys
Jauhetuilla mausteilla on hieman lyhyempi säilyvyysaika, noin 2-3 vuotta. Niitäkin tulisi säilyttää mahdollisimman viileässä, kuivassa ja pimeässä paikassa. Voit testata jauhettujen mausteiden kelpoisuuden ravistamalla maustepurkkia korkki kiinni. Avaa tämän jälkeen korkki ja haista purkin sisältöä. Jos tuoksu on vahva, on mauste vielä käyttökelpoinen.
Kuivatut yrtit herkkiä
Kuivatut yrtit ovat herkempiä ja säilyvät yleensä noin 1-3 vuotta. Kuivattujen yrttien käyttökelpoisuuden voi testata puristamalla niitä sormien välissä kädessä. Jos yrteistä lähtee vielä tuoksua, ovat ne käyttökelpoisia vaikka niiden väri olisikin jo muuttunut.
Lähde: Wisegeek
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
17:57
150 vuoden vankilatuomiota kärsinyt pyramidihuijari Bernie Madoff on kuollut
-
17:56
Jos annat Teslalle tämän hävyttömän törkeän käskyn, tapahtuu jotain yllättävää
-
17:54
Antti Holman Instagram-tili katosi yllättäen – syy selvisi: "Ei liity mitään draamaa"
-
17:33
Glen Kamara sai pelikieltoa – suomalaistähteä solvanneelle pelaajalle jättikakku
-
17:24
Pelastuslaitoksella outo tehtävä Oulussa: Mies jäi päästään jumiin bussipysäkin rakenteisiin – "Aika erikoinen tilanne"
-
17:19
Kaikkonen: Afganistanin kansainvälinen operaatio loppusuoralla – suomalaissotilaat palaavat kotiin todennäköisesti syksyyn mennessä
-
17:19
Korkeasaaren Villieläinsairaala pelasti nääntyneet hylkeenpoikaset – kuuttien saapuminen uuteen hoitopaikkaan tallentui videolle
-
17:15
"Toi on Kimi Räikkönen!" – Niki Juuselalla pokassa pitämistä, kun juontaja Baba Lybeck hyppäsi F1-selostajaksi
-
17:03
Tätä ei kannata ohittaa – Moni suomalainen saa pian verohallinnolta ehdotuksen
-
16:55
Kuin ilmetty Lenita Airisto! Näyttelijä Oona Kare julkaisi kuvan Hymyä!-sarjan kulisseista
-
16:55
Heti testiin! Sara hehkuttaa helppoa perunaohjetta: "Voisin syödä näitä joka päivä"
-
16:44
"Liiganousukkaat" kasvattivat roimasti uskottavuuttaan – yhtä odotetaan vielä
-
16:25
Turun kehätiellä viiden auton ketjukolari: Kolme henkilöä toimitettu jatkotutkimuksiin
-
16:17
Astra Zenecan rokotetta ei anneta edelleenkään alle 65-vuotiaille – RNA-rokotteet riittävät 80 prosentin rokotekattavuuteen
-
15:50
Intiassa koronatartunnat kääntyivät jälleen hurjaan nousuun – yli 184 000 uutta tartuntaa vuorokauden aikana
-
15:45
Paula Vesala julkaisi itsestään lapsuuskuvan – tältä hän näytti 5-vuotiaana: "Sama Paula, vaikka voissa paistaisi"
-
15:45
Tohtori Spot on astetta erilaisempi lääkäri – tämä robotti pääsi työharjoitteluun Yhdysvalloissa
-
15:19
Zlatanin toimet tutkintaan – uhkana sakot ja kilpailukielto
-
15:06
Enemmistö suomalaisista vastustaa nykyisenkaltaista turkistarhausta – SDP linjannut tavoitteekseen lopettaa turkistuotannon
-
15:05
Hiihtomaajoukkueen jättäneen huoltopäällikön uusi osoite selvillä – "En voinut sanoa ei"
-
Lataa lisää