Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvallat vaatii TikTokia lopettamaan käyttäjädatan viennin Kiinaan – somepalvelu ei lupaa mitään varmaa

TikTok on vahvistanut, että tietyt Kiinassa olevat henkilöt voivat lukea yhdysvaltalaista dataa.
TikTok on vahvistanut, että tietyt Kiinassa olevat henkilöt voivat lukea yhdysvaltalaista dataa.Copyright (c) 2021 Michele Ursi/Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 15.09.2022 23:53

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Kesäkuussa uutispalvelu BuzzFeed News julkaisi paljastuksen, jonka mukaan somepalvelu TikTokin omistavan ByteDance-yhtiön työntekijät ovat lukuisia kertoja tarkastelleet yhdysvaltalaisten TikTok-käyttäjien dataa.

TikTok vahvisti, että tietyt Kiinassa olevat henkilöt voivat yhdysvaltalaista dataa lukea.

Tämä sai Yhdysvaltojen päättäjät varpailleen. CNN kertoo, että nyt päättäjät vaativat TikTokia keskeyttämään ja estämään käyttäjätietojen viemisen Kiinaan.

TikTok ei kuitenkaan suostu lupaamaan mitään varmaa.

Yhdysvaltain senaatin kotimaan turvallisuuskomitea kutsui TikTokin toiminnanjohtaja Vanessa Pappasin luokseen antamaan valaehtoisen todistuksen.

Senaatti tivasi Pappasilta kahdesti suoraan, sitoutuuko TikTok estämään kaiken datan ja datavirtojen päätymisen Kiinaan, Kiinassa oleville TikTokin työntekijöille, [TikTokin emoyhtiö] ByteDancen työntekijöille, tai millekään muulle sellaiselle Kiinassa sijaitsevalle taholle, jolla olisi kyky päästä Yhdysvaltain kansalaisia koskevaan tietoon.

Pappas kommentoi vain, että yhtiön neuvottelut Yhdysvaltain hallituksen kanssa tulevat huomioimaan kaikki kansallista turvallisuutta koskevat huolet.

Pappas sanoi myös, ettei TikTokilla ole toimintaa Kiinassa, joskin sillä on konttori Kiinassa. TikTokin omistavan ByteDancen perustaja on kiinalainen, ja yhtiöllä on konttoreita Kiinassa.

Tämän lisäksi Pappas toisti TikTokin aiemmat lupaukset siitä, että TikTok ei missään olosuhteissa antaisi yhdysvaltalaista dataa Kiinan hallitukselle. Pappas myös kiisti, että Kiinan hallitus vaikuttaisi TikTokin toimintaan millään tavalla.

Kuten CNN huomauttaa, Pappas väisti kysymykset siitä, toimiiko TikTokin emoyhtiö ByteDance samoin, vai voisiko käyttäjädata valua Kiinan hallituksen käsiin sitä kautta.

Lue myös: Amerikkalaisvirkailija vaatii TikTokin poistamista sovelluskaupoista: "Susi lampaiden vaatteissa"

Lisää aiheesta:

Jenkit kapinoivat TikTokin vuoksi – liittyvät sankoin joukoin kiinalaiseen RednoteenBloomberg: Kiina saattaisi myydä TikTokin Elon MuskilleOnko TikTok vakoiluohjelma, vai onko kiellossa kyse Yhdysvaltain ja Kiinan kauppasodasta? Tietoturva-asiantuntija vastaaWSJ: Trumpin kommentti pisti TikTok-kaupat jäihin – kiistellyn sovelluksen Amerikan-oikeuksista ollaan kiinnostuneitaYhdysvallat harkitsee TikTok-sovelluksen kieltämistä – kiinalainen sovellus on jo kielletty IntiassaYhdysvallat tutkii hypersuosittua TikTok-videosovellusta – epäillään vakoilutietojen lähettämisestä Kiinaan: "Emme voi jättää huomiotta"
TikTokSosiaalinen mediaYhdysvallatKiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

TikTok
  • 4.11.15:49
    Politiikka

    Purralta kylmää kyytiä datakeskuksille: Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti

  • 22.10.09:09
    Sosiaalinen media

    Kylmäävä totuus Tiktokista: Asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • 8.10.15:22
    Uhkaukset

    Miehen epäillään julkaisseen Tiktokissa tappouhkauksen – ammattikorkeakoulun kampus suljettu

  • 5.10.10:49
    Kuolemantapaukset

    Kiipeilijätähti syöksyi kuolemaansa kesken suoran lähetyksensä

  • 26.9.06:10
    Donald Trump

    Trump allekirjoitti Tiktok-määräyksen