Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Wolt vastaa syytöksiin hintojen sanelusta: "Johti asiakkaiden katoamiseen"

5:14Ruoankuljetuspalvelu Wolt myydään Yhdysvaltoihin, kauppahinta seitsemän miljardiaWolt uutisoitiin marraskuussa myytävän Yhdysvaltoihin.
Julkaistu 08.12.2021 16:21
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Wolt kiistää Matkailu- ja ravintola-alan etujärjestö Maran syytteet siitä, että yritys käytännössä sanelisi ravintoloille niistä tilattavien ruokien hinnat määräävällä markkina-asemalla.

Maran mukaan Wolt ottaa kotiin toimitetuista ruuista 30 prosentin komission, eikä salli yrittäjiä myymästä ulospäin kalliimmalla hinnalla kuin miten ruokaa ravintoloissa myydään. Tilanne johtaa ravintoloiden katteiden merkittävään alenemiseen ja Mara on pyytänyt Kilpailu- ja kuluttajavirastoa selvittämään sopimusten laillisuuden.

– Oman näkemyksemme mukaan käytäntömme ja sopimusehtomme ovat luonnollisesti laillisia ja myös linjassa ruokaa tilaavan asiakkaan edun kanssa, Woltin maajohtaja Henrik Pankakoski kertoo MTV Uutisille sähköpostitse.

Lue myös: Mara syyttää Woltia hintojen sanelusta – ottaa 30 prosentin osuuden

Pankakosken mukaan hintojen pitäminen samana ravintolassa ja ruokaa tilatessa yksinkertaista ja herättää asiakkaan luottamuksen.

– Olemme myös Suomessa tehneet kokeiluja, joissa ravintola on saanut hinnoitella tuotteensa listahintoja korkeammalle Woltin sovelluksessa. Tämä johti käytännössä asiakkaiden katoamiseen eli yli 50 prosentin myynnin laskuun sovelluksen kautta myydyissä annoksissa, ja asiakkaat lähettivät asiasta kielteistä palautetta meille päin. Näitä taustoja vasten olemme päätyneet toistaiseksi tähän käytäntöön.

Hän sanoo Woltin keskustelevan markkina-asemastaan kilpailuviranomaisten kanssa, jos niin pyydetään.

– Yleisellä tasolla voimme sanoa, että kuluttajalla on useita vaihtoehtoja ruoan ostamiseen, ja Woltin osuus ruoan myynnistä Suomessa on yhä pieni.

Pankakoski: Wolt ei syö kannattavuutta vaan parantaa sitä

Pankakoski katsoo, että Wolt tuo valtaosalle ravintoloista toivottua lisämyyntiä ja siten myös parantaa kannattavuutta. Hän kertoo Woltin kautta tehtävän ruokaostoja tänä vuonna sadoilla miljoonilla euroilla.

– On hyvä muistaa, että Wolt on avoin ja vapaaehtoisesti käytettävä alusta niin kauppiaille, läheteille kuin asiakkaille. Kukin valitsee itse, kokeileeko palveluitamme ja onko niihin tyytvyväinen tai jatkaako niiden käyttöä.

Hän muistuttaa, että toistaiseksi Wolt on tappiollinen yritys, ja tulevaisuudessa asiakkaiden kuljetusmaksujen ja ravintolan komissioiden pitäisi maksaa lähettien palkkiot ja Woltin kulut.

Lue myös: Avin mukaan ruokalähetit ovat työsuhteessa, Wolt aikoo valittaa: "Tämä on uudenlaista työtä, ja se pitäisi mahdollistaa, ei estää"

Lisää aiheesta:

Wolt sai satikutia sopimusehdoistaan ja muutti ne – nyt KKV selvittää seurauksiaHenkilöstölounaiden hinnat nousevat – näin paljon ateria maksaa ensi vuonnaMara syyttää Woltia hintojen sanelusta – ottaa 30 prosentin osuudenRavintoloitsija Jussi kypsyi, kun ruokatilauspalvelu "vei jäätävän summan välistä" – keksi yksinkertaisen ratkaisun: "Jokaisesta tilauksesta jää nyt jotain käteen"Wolt on kasvattanut arvoaan miljardin euron yhtiöksi, joka on listautumassa pörssiin – perustaja haluaa muutoksia ruokaläheteille: "Nykyinen tilanne ei ole hyvä"MTV Uutiset selvitti: Jopa 30 prosenttia! Näin muhkean siivun ruoanvälityspalvelut Foodora ja Wolt veloittavat ravintoloilta
WoltRavintolatTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Wolt
  • 8.10.13:19
    Alkoholi

    Ikäraja, päihtyneet, vaaratilanteet: Näin yritykset vastaavat alkoholin kotiinkuljetuksen haasteisiin

  • 7.10.12:19
    Talous

    Suuri käänne: Wolt kokeilee aiemmin kammoksuttuja työsuhteita läheteille

  • 2.10.12:21
    Yrityskaupat

    Miki Kuusi jättää Woltin toimitusjohtajuuden

  • 26.9.09:42
    Yrittäjyys

    Tämä oli Woltin historian synkin päivä: "Mikin kanssa kumpikin itkeskeltiin"

  • 21.8.12:32
    Ruokalähettipalvelut

    Wolt aloittaa muutosneuvottelut Suomessa – koskee noin 80 työntekijää