Vuoden alusta euroon siirtynyt Viro: Miten kävi edullisen hintatason?
Viron uusi euroaika sai viime kuussa viimeisen silauksen, kun kaupat lopettivat rinnakkaishinnoittelun. Matkailijaa muutos kiinnostaa erityisesti hintatason osalta. Onko Viro vielä suomalaiselle halpa ostosmaa?
Viron matkailun edistämiskeskuksen Suomen aluejohtaja Toomas Tärk pitää huolenaihetta hintatason noususta aiheettomana. Viron euroon siirtyminen on päinvastoin selkeyttänyt tilannetta.
− Moni on sanonut, että nyt on helpompi shopata Tallinnassa, kun hintoja voi vertailla suoraan kotimaan hintoihin, Tärk sanoo.
Myös paikalliset kauppiaat heräsivät ajoissa euron aiheuttamaan hintakysymykseen. Viron kauppa- ja teollisuuskamari käynnisti viime vuonna Euro hintaa ei nosta -kampanjan, jonka tarkoitus oli estää perusteeton tavaroiden ja palveluiden hintojen nostaminen euron käyttöönoton myötä. Sopimukseen liittyminen oli vapaaehtoista.
− Suuri osa virolaisista kaupoista ja palvelualan yrityksistä sitoutui siihen. Mukaan piti ilmoittautua nettisivustolla. Sieltä sai tarran oveen tai ikkunaan, etteivät hinnat ole nousseet.
Tärkin mukaan käytäntö on sittemmin osoittautunut toimivaksi; ovathan yrittäjät mukana omasta tahdostaan.
− Ryhmä, joka lähti viemään tätä eteenpäin, seuraa aika ajoin hintoja. Siellä ei ole tehty pyöristämistä ylöspäin. Isoin hinnannousu tulisi tästä.
Luonnollinen hinnannousu
Vaikka hintojen pyöristämiseltä on vältytty, on kiistatonta, että kulutustavaroiden hinnat Virossa ovat nousseet viime vuodesta jonkin verran. Tähän löytyy luonteva selitys.
− Hinnat ovat nousseet saman verran kuin muuallakin maailmassa. Kaikki liittyy raaka-aineiden hintojen kallistumiseen, mikä vaikuttaa myös Viron hintatasoon.
Jos Suomen ja Viron hintojen nousuja vertaa viime vuoteen, kummankin maan kehitys kulkee prosentuaalisesti suunnilleen samalla tasolla.
− Tallinna on hieman kalliimpi kuin muu Viro. Esimerkiksi ravintolapalvelut ovat varmasti Tallinnan keskustassa kalliimpia kuin Tarton keskustassa, Tärk sanoo ja lisää, että ilmiö on sama muualla maailmalla.
Studio55.fi/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
01:01
Menikö Marinin, Purran ja Orpon kohtaaminen ohi? Katso MTV:n Pääministeritentti tästä
-
23:54
Britannian puolustusministeri suitsutti Suomen ja Ruotsin reservijärjestelmää – "Olemme kateellisia"
-
23:10
Kiinteistöpalvelualalla saavutettiin sittenkin sopu, lakko peruuntui viime hetkellä
-
23:04
Purra haastoi Orpon Suomen ilmastotavoitteista: "Sinulla on varaa maksaa sähköstä"
-
22:56
Näin Marin, Orpo ja Purra pärjäsivät MTV:n tentissä – Pöllöraadilta selkeä näkemys voittajasta
-
22:56
Laulaja Eriniltä painavaa asiaa nykynuorista ja mielenterveydestä: "Olen ehdottomasti sitä mieltä, että meidän pitäisi..."
-
22:22
Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta – Marin pyysi anteeksi pitkän väännön jälkeen
-
22:10
Fasismi-väittely leimahti! Marin pyysi Orpolta anteeksi, mutta ei Purralta: "Riikka tässä maalaa olkiukkoja seinälle" – MTV:n Pääministeritentti hetki hetkeltä
-
22:01
Paavi Franciscus joutui sairaalaan
-
21:48
Nyrkkeilylegenda Volodymyr Klytshkolta suorat sanat olympiapomosta: "Palvelee Venäjän värejä"
-
21:39
Lentoonlähtö meni mönkään: Varjoliitäjä juuttui puuhun 1,5 tunniksi Lapinjärvellä
-
21:32
Marinilla ja Orpolla tiukka yhteenotto: "Minäpä kerron, mitä kokoomuksen leikkauslinja tarkoittaa"
-
21:30
Verot alas vai ylös? Näin Marin, Purra ja Orpo vastasivat
-
21:09
Marin, Orpo ja Purra löysivät yllättäen yhteisen verokiristyskohteen: "Historiallinen hetki!"
-
21:05
Arviot: Venäjä lisää kyberiskuja Ukrainan liittolaisiin – MTV seuraa sotaa
-
20:51
Leikataanko, mistä ja miten paljon? Talouskysymys ajoi Marinin, Orpon ja Purran heti eripuraan
-
20:41
Petteri Orpo: "Demarien talouslinja on tyhjä"
-
20:32
Anni Ihamäki hehkuu vuosi sitten napatuissa raskauskuvissa: "Aika menee niin äkkiä!"
-
20:12
Mopoautokuski sai tarpeellisen oppitunnin fysiikan laeista – näinkin voi käydä oman elämänsä kimiräikkösille
-
20:08
Suomen Davis Cup -lohko arvottu – "Kaikki maat ovat kovia, kuten mekin"
-
Lataa lisää