Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voiko "messiashahmo" Trump pärjätä presidenttikisassa? Professori MTV:lle: Voisi kampanjoida vaikka vankilasta

6:08Donald Trump antautui viranomaisille - voiko hän silti pärjätä presidentinvaaleissa?Donald Trump antautui viranomaisille - voiko hän silti pärjätä presidentinvaaleissa?
Julkaistu 25.08.2023 19:11
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Yhdysvalloissa presidenttikisa sai viime yönä Suomen aikaa jälleen uuden erikoisen käänteen, kun Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump antautui viranomaisille Fultonin piirikunnan vankilassa.

Trump oli paikallisen poliisin mukaan pidätettynä 20 minuutin ajan. 

Trumpia vastaan on nostettu Georgiassa 13 syytettä, joiden mukaan Trump pyrki häiritsemään vuoden 2020 presidentinvaaleja ja kääntämään niiden tuloksen omaksi edukseen.

Yhdysvaltain tukimuksen professori Mikko Saikku Helsingin yliopistosta kertoo MTV:n Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa, että vielä tällä hetkellä on vaikeaa sanoa, onko Trumpin syytteillä todellista vaikutusta presidenttikisaan.

– Yhdysvallat on niin polarisoitunut tällä hetkellä, että itse asiassa suurelle osalle Trumpin republikaaniäänestäjistä näillä syytteillä ei ole hirveästi väliä. He kannattavat Trumpia jatkossakin, Saikku toteaa.

Saikun mukaan Trumpin kannattajille ei ole hirveästi väliä siinäkään tilanteessa, että Trump tuomittaisiin. Saikku kertoo, että muut republikaaniehdokkaat seuraavat tilannetta nyt hyvin tarkkaan.

"Presidentin virkaa voisi hakea tuomittunakin"

Saikun mukaan Trump voi lain mukaan hakea presidentin virkaa, vaikka hänet tuomittaisiinkin.

Saikku kertoo, että tilanne ei ole kuitenkaan aivan poikkeuksellinen, sillä 1920-luvulla Yhdysvalloissa eräs sosialistiehdokas kävi kampanjaansa ja kisaa vankilasta käsin.

Lue myös: Trumpin pidätyskuvasta tuli kampanjasymboli

– Eli Trump kyllä periaatteessa pystyisi vaikka vankilasta käymään tätä (presidenttikisaa).

Saikku pohtii, että mikäli Trump tuomitaan kapinaan yllyttämisestä, niin tällöin mennään jo maanpetossyytteiden puolelle.

– Silloin pystytään ehkä erillisellä oikeusjutulla sitten puuttumaan Trumpin ehdokkuuteen.

"Myös Trump on vanhentunut"

Saikku toteaa, että Trump tietää olevansa republikaanien ykkösasemassa presidenttikisassa ja hän pystyy pitämään omaa show'taan. Republikaaneista ei tällä hetkellä löydy ehdokasta, joka pystyisi vastusmaan Trumpia.

– Mutta ei peli ole vielä pelattu. Olemme kuitenkin aika alkuvaiheessa. Tässä voi kaikennäköistä tapahtua.

Saikku huomauttaa, että jos Joe Biden onkin vanhentunut virkakautensa aikana, niin näin on myös Trump vuoteen 2015 verrattuna.

– En tiedä olisiko Trump enää yhtä nopea näissä väittelyissä reagoimaan, kuin mitä hän oli joskus kahdeksan vuotta sitten.

Trumpin riveissä on Saikun mukaan fanaattisia kannattajia.

– Noin 20-25 prosentille yhdysvaltalaisista Trump on jonkinlainen messiashahmo. Hän oli se, joka purki heidän surunsa ja toiveensa ja antoi unohdetun kansan äänen. 

Saikun mukaan vanha yhtenäiskulttuuri on hajonnut ja kaikki kuuntelevat vain sitä "kaikukammiota", josta tulee omia ajatuksia vahvistavia juttuja. Tässä tilanteessa on ihan sama mitä Trump tekee, niin hän ei menetä kannattajiaan.

Saikun mukaan pelottavinta on, että puolin ja toisin luottamus poliittiseen järjestelmään ja valtion hallintoon on murentumassa.

– Se jos mikä on aidosti vaarallista, Saikku toteaa.

Lue lisää: Trumpin pidätyskuvan ympärillä käy villi odottelu – "Tulee suositumpi kuin Mona Lisasta"

Donald Trumpin pidätyskuva on julkaistu

Lisää aiheesta:

Asiantuntija: Yhdysvallat on yhtä rikki kuin vuonna 1968 – "Kaikki kuplii ja on valmiina purkautumaan"Trump voi hyötyä oikeusprosessistaan vaalikamppailussa, arvioi asiantuntijaTutkija: Donald Trumpin rikossyyte saattaa rikkoa Yhdysvaltojen poliittista järjestelmääOsa Trumpin vastustajistakaan ei toivo ex-presidentin syyttämistä – tässä syyt"Hän on vanha valkoinen heteromies" – Bidenilla tukala tilanne, Trump yhä vahvemmin kiinni presidenttiehdokkuudessaPelottavan iso joukko uskoo edelleen Yhdysvaltain presidentinvaalien vilpillisyyteen – mitä siitä voi seurata?
Donald TrumpYhdysvallatPolitiikkaViiden jälkeenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 05:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kumosi Bidenin päätöksen: "Presidentti Xi reagoi positiivisesti"

  • Eilen06:42
    Ukrainan sota

    Trumpilta kova väite: Zelenskyi ei ole edes lukenut rauhanehdotusta

  • 7.12.15:48
    Venezuela

    Venezuela vastasi Trumpille ja kasvatti joukkojaan: "Emme salli imperialistisen voiman hyökkäystä"

  • 7.12.12:29
    Ukrainan sota

    Ukrainan ja USA:n neuvottelut: Ei läpimurtoa

  • 6.12.18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu