Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Vitsi, joka lähti käsistä" – suursuosion twiiteillään kerännyt isä myöntää valehdelleensa luokkaretken tapahtumista

12:09Kuusamolainen 9.-luokka pääsi luokkaretkelle Kreetalle urheillen
Julkaistu 07.06.2018 16:45

MTV LIFESTYLE

Britti-isän hupaisat twiitit paljastuivat valheeksi.

Kuusamolainen 9. luokka lähti luokkaretkelle Kreetalle urheillen. Katso yllä olevalta videolta, miten matka sujui!

Hiljattain uutisoitiin britti-isä Simon Smithin twiittien järjettömästä suosiosta. Smith lähti valvojaksi viidesluokkalaisen lapsensa luokkaretkelle ja twiittasi retken tapahtumia suurella menestyksellä.

Smith twiittasi muun muassa näin: 

"Yksi itkee nyt. Yksi tyttö itkee hajun takia. Ja koska hän haluaa äitinsä."

"Toinen tyttö itkee nyt. Syyt ovat tuntemattomia, mutta hän on ryhmässäni, joten minun odotetaan hoitavan asia."

"Mene koulun retkelle, he sanoivat. Ole vapaaehtoinen, he sanoivat. SE ON HAUSKAA, HE SANOIVAT."

"Ei enää koskaan uudestaan… Opettajat ja opetusavustajat, teillä on äärimmäinen kunnioitukseni."

Vaikka luokkaretki sinällään piti paikkansa, Smith myönsi sittemmin liioitelleensa tapahtumia.

LUE LISÄÄ: "Ei enää koskaan uudestaan" – isän kertomus vitosluokan luokkaretkeltä aiheutti huutonaurua somessa

"Pelkkä vitsi, joka lähti käsistä"

Twiittien jättimäinen suosio yllätti perheenisän, ja Smith joutui myöntämään, että niiden sisältö oli suurimmaksi osaksi keksittyä. 

– Jokin, mikä alkoi kevyenä Twitter-ketjuna, on lähtenyt täysin käsistä, ja olen poistanut sen, jotta en aiheuttaisi ihmisille enää enempää harmitusta, Smith totesi BBC:n mukaan.

– Missään vaiheessa päivän aikana lapset eivät olleet minkäänlaisessa vaarassa.

– Se oli rehellisesti pelkkä vitsi, joka lähti käsistä... Jos se sai sinut nauramaan, niin se oli sen tarkoituskin, ja jos ei saanut...? No, olen pahoillani, Smith kuittasi.

Lähteet: BBC, Mirror

Lisää aiheesta:

Thomas-isän hermot paloivat jatkuvaan viestittelyyn: Perheen ryhmächattiin lähetetystä tiukasta viestistä tuli hitti – "Samaistuttavaa"Isä päätti osallistua lastensa "pilailuviikkoon" – tehtaili kirjeen hallitukselta ja vei nerokkaalla vedätyksellään koko potin: "Molemmat lapseni panikoivat"Uutistoimittaja työskenteli etänä kotoaan – puolipukeinen isä yllätti kesken lähetyksen: "Olen iloinen siitä, että annoimme ihmisille syyn nauraa"Poika myöhästyi koulubussista – kirjoitti äidilleen huvittavan kirjeen kertoakseen tilanteesta: "Olen päättänyt jäädä kotiin""Ei enää koskaan uudestaan" – isän kertomus vitosluokan luokkaretkeltä aiheutti huutonaurua somessaTytär huijasi tehneensä karmean rikoksen – kylmähermoiselta äidiltä jäätävä reaktio
HuumoriLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Huumori
  • 14.9.17:33
    Ruoka

    Kakkuleipuri antoi asiakkaalle tilauksen ja pyysi anteeksi – pian selvisi syy

  • 5.9.17:31
    Mitä ihmettä?

    Vegaanin palopelastajan ensimmäinen työpäivä: 20 000 kiloa palavaa pihviä

  • 4.9.20:05
    Mitä ihmettä?

    Brittikaupunki kinusi vuosia hidastetöyssyjä – huvittava lopputulos

  • 13.8.20:14
    Mitä ihmettä?

    Onko tämä tuoli muka sininen? Kristinin video aiheutti somehässäkän – lopulta paljastui yllätystotuus

  • 29.7.06:32
    Helle

    Piia jätti helteellä juomapullon autoon – näin siinä sitten kävi