Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Virus leviää: Kiina eristänyt taas yhden miljoonakaupungin

8:06Tarttuuko koronavirus ihmisestä toiseen, entä miten helposti? Professori kertoo viimeisimmät tiedot
Julkaistu 02.02.2020 19:00

MTV UUTISET – STT – AFP

Kiinan viranomaiset ovat eristäneet Wenzhoun kaupungin uuden koronaviruksen leviämisen vuoksi. Yhdeksän miljoonan asukkaan kaupunki sijaitsee maan itärannikolla Zhejiangin maakunnassa noin 800 kilometrin päässä Wuhanista, jossa epidemian epäillään saaneen alkunsa.

Viranomaiset ovat sulkeneet Wenzhouhun johtavat tiet ja määränneet tiukat rajoitukset ihmisten liikkumiselle. Esimerkiksi vain yksi kotitalouden jäsen saa liikkua kotinsa ulkopuolella joka toinen päivä välttämättömien asioiden hoitamiseksi.

Jo aiemmin kaupunki oli sulkenut elokuvateattereiden ja museoiden kaltaiset julkiset tilat.

Zhejiangin maakunnassa on kirjattu jo 661 varmistettua koronatartuntaa. Määrä on toiseksi suurin heti viruksen oletetun alkulähteen Hubein maakunnan jälkeen. Yksin Wenzhoussa tartuntoja on todettu hallituksen tilastojen mukaan 265.

Virukseen kuolleiden määrä kasvaa

Kiinan raportoimat koronavirukseen sairastuneiden määrät ovat jyrkässä nousussa. Koko maassa on eilisen jälkeen vahvistettu 2 590 uutta tartuntaa, viranomaiset kertoivat. Yli 1 900 niistä on todettu virustartuntojen keskiössä olevassa Hubein maakunnassa.

Tuoreiden lukujen myötä Manner-Kiinassa on nyt ainakin 14 300 vahvistettua tartuntaa.

Myös virukseen kuolleiden määrä nousee yhä. Viranomaisten mukaan virukseen on kuollut yhteensä ainakin 304 ihmistä.

Hongkongissa ilmestyvä South China Morning Post -lehti uutisoi lauantain lukuihin perustuen, että Hubein maakunnassa tartunnan saaneista noin 1 100 sairastuneen tila oli vakava ja 444:n kriittinen. Tartuntoja oli tuolloin raportoitu alueelta yhteensä vähän yli 9 000.

Voiko sairastuneita olla enemmänkin?

Kiinan ulkopuolella on esitetty epäilyjä siitä, ettei maa välttämättä kertoisi koko totuutta sairastuneiden määristä.

Esimerkiksi Hongkongin yliopiston tutkijat esittivät laskelmassaan, että pelkästään Wuhanin kaupungissa voisi olla jopa 75 000 tartunnan saanutta. Laskelma perustui oletukseen, jonka mukaan jokainen sairastunut voisi tartuttaa 2,68 muuta ihmistä. Lääketieteen aikakauslehti Lancetissa ilmestyneestä laskelmasta kertoi esimerkiksi South China Morning Post.

Ensimmäisistä tartunnoista kerrottiin julkisuuteen joulukuun lopulla Wuhanissa. Kiina on sittemmin eristänyt kaupungin. Tiukkoja eristystoimia on tehty myös Wuhania ympäröivässä Hubein maakunnassa sekä useissa muissa suurkaupungeissa.

Filippiineillä kuollut mies tuli Kiinasta

Ensimmäinen koronaviruskuolema Kiinan ulkopuolella on todettu Filippiineillä Kaakkois-Aasiassa, kertoo Maailman terveysjärjestö WHO. Kuollut on kiinalainen 44-vuotias mies, jolla oli yhteys Wuhaniin. Paikallisten viranomaisten mukaan mies sai tartunnan todennäköisesti Kiinassa ennen saapumistaan Filippiineille.

– Tämä on ensimmäinen Kiinan ulkopuolella raportoitu kuolema. On kuitenkin hyvä pitää mielessä, että tartuntaa ei ole saatu täällä. Potilas tuli viruksen leviämisen ydinalueelta, WHO:n paikallinen edustaja Rabindra Abeyasinghe sanoi medialle.

Mies kuoli sairaalassa Manilassa. Hänen matkakumppaninaan oli nainen, jolla on myös todettu koronatartunta. Nainen oli ensimmäinen Filippiineillä vahvistettu tartunnan saanut. Hän toipuu parhaillaan sairaalahoidossa.

Filippiinit oli ehtinyt ilmoittaa kieltävänsä maahantulon Kiinasta saapuvilta ulkomaisilta matkailijoilta vain hetkeä ennen kuin tieto miehen kuolemasta kerrottiin julkisuuteen.

Useat maat turvautuneet maahantulokieltoihin

Vaikka Maailman terveysjärjestö WHO ei aiemmin viikolla suositellut matkustuskieltoja julistaessaan viruksen leviämisen kansainväliseksi terveysuhaksi, ovat useat maat asettaneet viime päivinä maahantulokieltoja Kiinassa oleskelleille matkustajille.

Maahantulokielloista ovat kertoneet esimerkiksi Yhdysvallat ja Australia. Kiellot koskevat matkustajia, jotka ovat ulkomaiden kansalaisia. Maiden omilla kansalaisillakin saattaa olla maahantulon jälkeen edessään karanteeni.

Virustartuntoja on todettu jo yli 20 maassa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kertoi keskiviikkona ensimmäisestä Suomessa todetusta koronatartunnasta. Se havaittiin kiinalaisella turistilla.

Lisää aiheesta:

Italiassa jo lähes 80 koronavirustartuntaa – eristystoimet käynnissäKoronaviruskuolemien määrä nousi Kiinassa yli kahteen tuhanteen – kymmeniä miljoonia ihmisiä eristyksessäKoronaviruksen uhriluku ainakin 490 – tartuntojen määrä nyt lähes 25 000Kiinan koronatartunnat yhä nousussa: eilisen jälkeen todettu lähes 2 000 uutta tartuntaa – ensimmäinen koronaviruskuolema Kiinan ulkopuolella todettu FilippiineilläUhrien määrä nousee ja varotoimet lisääntyvät: Kiinassa ainakin 213 koronaviruskuolemaa, todettuja tartuntoja jo yli 9 000Wuhanin pormestari ennustaa tuhatta uutta koronatartuntaa – Kiina määrännyt hengityssuojat pakolliseksi osassa maata
KoronavirusKiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä