Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vikellystä, vatsatanssia ja ebru-taidetta – heidät nähdään Talentin viimeisessä esikarsintajaksossa!

1:47Team CaballosKatso videolta, miltä näyttää vikellys!
Julkaistu 13.03.2021 12:03
Toimittajan kuva

Rebeca Romero

rebeca.romero@mtv.fi

Talent Suomen kuudes eli viimeinen esikarsintajakso nähdään sunnuntaina 14.3. 

Talent Suomen viimeisessä koe-esiintymisjaksossa nähdään laaja kirjo talentteja tavoittelemassa omaa unelmaansa ja 30 000 euron voittopottia.

Kykykilpailussa on jäljellä enää yksi nauhoitettu esikarsintajakso, jonka jälkeen sunnuntaina 21.3. alkaen käynnistyy jännittävä kolmen suoran lähetyksen semifinaalivaihe.

Semifinaaleissa innokkaat esiintyjät pääsevät säväyttämään suorassa lähetyksessä Hämeenlinnan Verkatehtaalla Talent Suomi -tuomariston osaamisellaan. Kustakin semifinaalista katsojat äänestävät finaaliin kaksi esitystä ja tuomarit yhden. Jännittävässä finaalissa nähdään yhdeksän esitystä.

Zombieca / Satu Räisänen – METAL BELLY DANCE

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Zombieca_Satu_Raisanen_02_kuvaaja_Petri_Mast

Vuonna 2008 Satu kokeili ystävänsä innostamana itämaista tanssia, ja laji vei mukanaan täysin. Myöhemmin hän ajatteli kokeilla tanssia kotonaan metallimusiikkiin. Se tuntui heti luontevalta, ja siitä lähtien hän on esittänyt metal belly dancea soolona. Hän tuntee musiikkityylin niin hyvin, että kokee voivansa eläytyä kappaleisiin paremmin, kuin esimerkiksi arabipoppiin, mihin normaalisti itämaista tanssia tanssitaan.

TR Urban Crew Kids – TANSSI

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_TR_Urban_Crew_Kids_02_kuvaaja_Petri_Mast

TR Urban Crew Kids koostuu 11-12 vuotiaista tytöistä, jotka tanssivat katutanssia Tanssikoulu Tr Studiolla, joka sijaitsee Hämeenlinnan Verkatehtaalla. Ryhmällä on lyhyt matka Talentin koe-esiintymisiin, sillä ohjelman esiintymislava sijaitsee Verkatehtaan Vanaja-salissa. 

Team Caballos Latimer – VIKELLYS

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Los_Caballos_Latimer_02_kuvaaja_Petri_Mast

19-vuotias Lotta Merinen saapuu Talentiin 12-vuotiaan Late hevosen kanssa esittämään vikellystä. Lotan 27-vuotias sisko Lilli Merinen on hänen valmentajansa. Lotta on vastikään valmistunut Lahden sirkuskoulusta sirkusartistiksi, kun taas Lilli on ammatiltaan liikunnanohjaaja. 

Lotta päätyi ratsastusharrastukseen isosiskonsa Lillin vanavedessä. Lilli bongasi talliltaan vikellyskurssin ja ilmoitti omatoimisesti Lotankin sinne. Hän on kilpaillut vikellyksessä ulkomailla asti ja voittanut sm-kisoja. Vikellys on Lotan mukaan hyvä yhdistelmä voimistelua, tanssillisuutta ja ratsastusta, ja se kehittää hyvin keskittymiskykyä.

Selassie Reggae High – REGGAEMUSIIKKI

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Selassie_Reggae_High_02_kuvaaja_Petri_Mast

Gambiasta kotoisin oleva Abdul on asunut 5 vuotta Suomen Uudessakaupungissa. Hän nauttii kaupungin rauhasta ja kauneudesta. 

Muuttaessaan Suomeen Abdul laittoi ilmoituksen nettiin, missä etsi itselleen reggaebändiä. Nyt Abdul soittaa yhdessä suomalaisten muusikkojen kanssa hänen rakastamaansa reggaemusiikkia. Muusikoista on tullut Abdulille kuin perhettä. Talenttiin Abdul tulee yhdessä bändin kitaristin Timon kanssa. 

Sara Rautiainen – TANSSIJA

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Sara_Rautiainen_02_kuvaaja_Petri_Mast

16-vuotias Sara on koko ikänsä asunut Oulussa, mutta muutti viime syksynä Helsinkiin opiskelemaan Sibelius-lukion tanssilinjalla. 3,5 vuotiaana Saran vanhemmat veivät hänet ensimmäiselle tanssitunnille ja sille tielle Sara jäikin. Tulevaisuudessa hän haluaa olla ammattitanssija, tanssinopettaja ja koreografi. 

Rak Sin Thai – THAI TANSSI

Talent_Suomi_21_Rak_Sin_Thai_10_kuvaaja_Petri_Mast (1)

Rak Sin Thai on klassisen thai-tanssin kokoonpano. Tällä hetkellä nuorin lajin harrastaja ryhmässä on 7-vuotias ja vanhin 45-vuotias. Ryhmäläiset asuvat kaikki pääkaupunkiseudulla, ja suurin osa heistä on syntyjään Thaimaasta. Porukkaan kuuluu myös joitakin Suomessa syntyneitä, joilla ainakin toinen vanhempi on Thaimaasta kotoisin. 

Nach Mayuri – BOLLYWOOD TANSSI

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Nach_Mayuri_01_kuvaaja_Petri_Mast

Bollywood-tanssiryhmä Nach Mayuri tulee Talentiin seitsemän 10-14-vuotiaan lahjakkaan tanssijan voimin. Ryhmä on esiintynyt monenlaisissa intialaisissa iltamissa, ja he ovat saaneet monta kutsua esiintymään Intian suurlähetystössä. Nach Mayurin yksi ikimuistoisimmista esiintymisistä tapahtui Virossa, kun ryhmä pyydettiin sinne edustamaan Intiaa. Katsojissa tämä herätti hilpeyttä, sillä oli hassua, kun pääosin venäläistaustaisista koostuvat suomalaiset tulivat Viroon edustamaan Intiaa.

Kristian Backman – TAIKURI

Talent_Suomi_21_Kristian_Backman_HP_Parviainen_Mikko_Leppilampi_02_kuvaaja_Petri_Mast

23-vuotias taikuri Kristian saapuu tekemään Talentiin vaarallisen tempun, jossa nappaa värikuula-aseen kuulan hampaidensa väliin. 

Ensimmäinen kipinä taikuuteen syntyi Kristianin ollessa pieni, kun hän näki televisiossa David Copperfieldin saavan vapauden patsaan häviämään. Kunnolla harrastus otti tuulta purjeiden alle noin 10 vuotta sitten, kun Kristian alkoi treenata taikatemppuja itsekseen ja pääsi myös esittämään niitä. 

Juan José Cabré– Laulaja

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Juan_Jose_Cabre_02_kuvaaja_Petri_Mast

63-vuotias Juan on alun perin kotoisin Mallorcalta, mutta asunut Suomessa 31 vuotta perheensä kanssa. Juan on ammatiltaan elektroniikkateknikko, ja hän harrastaa kukkia ja puutarhanhoitoa.

Juan on aina tykännyt musiikista. Juan alkoi itse kääntää iskelmiä suomeksi, kun kuuli ensimmäisen kerran Aikuisen naisen, ja vertasi sitä sen italiaiseen alkuperäisversioon, jonka sanoma eroaa kovin suomalaisesta käännöksestä. Juanin käännökset sen sijaan kunnioittivat alkuperäisen version sanoituksia.

Joel Herman – STAND UP KOOMIKKO

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Joel_Herman_02_kuvaaja_Petri_Mast

Helsinkiläinen Joel opiskelee sosionomiksi ja työskentelee pääosin sijaisopettajana ala- ja yläasteilla. Parikymppisenä hän kiinnostui stand upista ja päätti lähteä kokeilemaan komiikkaa. Hänen ensimmäinen keikkansa oli englanninkielinen, ja kokemus oli hirveä.

Joelin päättäväisyys kuitenkin palkittiin, sillä nyt hän on keikkaillut kuudessa eri maassa, hänellä on ollut pääesiintyjäkeikkoja, firmakeikkoja ja monia muita esiintymisiä takanaan. Joel esiintyy pääosin suomeksi, mutta ulkomailla englanniksi, ja on hän pari kertaa vetänyt ruotsinkielisenkin setin.

Ekaterina Hyyrynen – EBRU-TAIDE

Talent_Suomi_21_Ekaterina_Hyyrynen_04_kuvaaja_Petri_Mast

Lahtelaisen 39-vuotiaan Ekaterinan talentti on vedelle maalaaminen eli ebru-taide. Kyseessä on vanha tekniikka, mutta edelleen tuntematon suurelle yleisölle. 

Ebru-taide teki Ekaterinaan vaikutuksen heti ensimmäisen kerran, kun hän näki turkkilaisen mestarin maalaamassa veteen. Ekaterina alkoi saman tien etsiä itselleen opettajaa, ja onkin tähän mennessä esiintynyt ympäri maailmaa.

Dance Mix Trio – LAULU & TANSSI

Talent_Suomi_21_Koe-esiintymiset_Dance_Mix_Trio_02_kuvaaja_Petri_Mast

11-vuotiaiden Darian, Sofian ja Elinan muodostama monipuolinen show-ryhmä Dance Mix Trio vaikuttaa Lappeenrannassa. Daria haaveilee tulevaisuudessa voivansa toimia laulajana ja stylistina, Elina haluaa lääkäriksi ja Sofiaa kiinnostaa eläinlääkärin ammatti. Daria, Sofia ja Elina käyvät kaikki lappeenrantalaisessa lasten laulu- ja tanssistudio DanceMixissä. Daria on myös osallistunut Ukrainan Voice of Kids –kisaan.

Talent Suomi mtv-palvelussa ja MTV3-kanavalla sunnuntaisin klo 19.30 alkaen. Ohjelma on katsottavissa myös C More -suoratoistopalvelussa.

Lisää aiheesta:

Heviä harmonikalla, skeittaava koira ja upeita lauluesityksiä – heidät nähdään Talentin viidennessä jaksossa!Vartalomaalausta ja tuolitanssia – heidät nähtiin Talentin neljännessä jaksossa!Tulilimboa ja hurjia uimahyppyjä – heidät nähdään Talentin kolmannessa jaksossa!Uusi kausi! Talent Suomi sykähdyttää ja tempaa mukaansa jälleen helmikuussaTalent Suomi -ohjelmassa nähty cheerleading-joukkue vetäytyy kilpailusta toisen semifinaalin kynnykselläTalent Suomi -sarjan ensimmäisen jakson kisaajat julki – luvassa muun muassa koiratanssia, äijäbalettia ja juuresten soittoa!
Talent SuomiTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Talent Suomi
  • 09.10.202121:25
    Masked Singer Suomi

    Masked Singer Suomessa yllättänyt tuttu ruutukasvo tunnustaa – tarjoutui itse osallistujaksi: "Mitä jos olisin ensi kaudella mukana"

  • 15.07.202116:20
    Ernest Lawson

    Ernest Lawson nautiskelee kesästä perheensä kanssa – vitsailee yhteisestä uintihetkestä: "Niin pyysinkö mä sua...."

  • 12.04.202112:31
    Ernest Lawson

    Ernest Lawson kommentoi suorassa lähetyksessä tapahtunutta kauhunhetkeä: "Katsoin, että nyt tämä ei mene niin kuin pitäisi"

  • 11.04.202122:20
    Joonas Nordman Show

    Mentalisti Noora Karman taidot häkellyttävät: "Älä viitti!"

  • 11.04.202121:01
    Jorma Uotinen

    Tinze Twerkers -tanssiryhmän esitys sai suitsutusta osakseen – Ernest Lawson: "Toivon, että tyttäreni saavat tuollaisen itsevarmuuden"