Taidemaalarinakin mainetta saavuttanut Juuso-karhu on muiden Kuusamon suurpetokeskuksen karhujen tapaan vetäytynyt jälleen talvilevolle. Juuso valmistautui talviuneen syömällä satoja kiloja poronlihaa, marjoja ja hedelmiä. Talvipesän pehmike on vaihtunut takavuosien oljista uuteen puumateriaaliin, jota karhut rakastavat.
Juuson ruokahalu oli tänäkin syksynä kohdillaan, kertoo Kuusamon suurpetokeskuksen johtaja Sulo Karjalainen.
– Ruokahalu on loppusyksystä aina kohdillaan. Silloin syödään niin, että nahka vinkuu päällä kireällä, Karjalainen sanoo.
Juusolle ja muille keskuksen karhuille valmistetaan erityinen seos lihasta ja kalasta.
– Poronliha ja merilohi ovat meillä tärkeimmät. Niistä tehdään massa, johon lisätään viljaa ja vitamiineja, Karjalainen kertoo.
Talviunille valmistautuvan karhun ruokavalio ei kuitenkaan koostu pelkästään lihasta. Juuso rakastaa poronlihan lisäksi hunajaa, mustikoita, mansikoita, päärynöitä ja viinirypäleitä. Vain banaani ei Karjalaisen mukaan karhuille maistu. Keväisin Juuso pitää puolukoista, koska niistä saa suoliston hapon kuntoon kesäruokaa varten.
Talvivaraston syömisen jälkeen alkaa tyhjennysvaihe
Kun Juuso on syönyt vatsansa täyteen, on syytä aloittaa tyhjentämään.


