Viikon päästä ajettavan Jyväskylän MM-rallin osallistujalista kuumentaa kulisseissa. Venäläiskilpailijoiden mukanaolo MM-rallissa herättää närää. Kilpailuun on ilmoittautunut kolme venäläiskisaajaa.
– Joudumme toimimaan Kansainvälisen autoliiton FIA:n ohjeiden mukaan. Kilpailijat ajavat ilman maatunnuksia, eikä heillä ole käytössä maansa lippuja eikä kansallislauluja, toteaa Suomen autourheilun kansallisen lajiliiton AKK-Motorsport ry:n toimitusjohtaja Riku Bitter STT:lle.
Lisäksi kilpailijat ovat allekirjoittaneet asiakirjan, jossa he tuomitsivat Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyksen.
– Tämä on inhottava tilanne. Kyseessä on kansainvälinen kilpailu ja silloin mennään FIA:n sääntöjen ja ohjeistusten mukaan. Jos kyseessä olisi kansallinen kilpailu, silloin toimisimme toisin.
– Kuluvalla kaudella venäläisautoilijat ovat kisanneet Venäjän hyökkäyssodan jälkeen Kroatiassa, Portugalissa ja Sardiniassa, näillä samoilla FIA:n ohjeilla.
Ruotsin MM-rallissa venäläiset autourheilijat olivat myös mukana, koska Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi rallin käynnistyessä.
Jyväskylän MM-rallin tilanteesta kertoi aiemmin Keskisuomalainen. Lehden mukaan ralliin saapuvat venäläiskisaajat ovat RC5-sarjassa ajava Vitali Antonov sekä RC2-luokassa Skodalla ajava Nikolai Grjazin ja hänen kartanlukijansa Konstantin Aleksandrov.
Heinäkuussa Viron sisäministeriö eväsi Grjazinin sekä Aleksandrovin maahantulon, joten urheilijat eivät päässeet osallistumaan Viron MM-ralliin.
